Jak zachowywać się poprawnie w samolocie?
Jak zachowywać się poprawnie w samolocie?
Podróż samolotem jest szybka i w miarę wygodna, ale ma jeden zasadniczy minus. W momencie gdy na pokładzie znajdzie się uciążliwy pasażer, a samolot będzie już na wysokości kilku kilometrów, to nie ma możliwości go wysadzić i pozbyć się problemu. Konieczne jest awaryjne lądowanie, co trwa bardzo długo i może wyrządzić innym wiele szkód. A wystarczyłoby, żeby każdy zachowywał się w samolocie prawidłowo. Co to oznacza?
Nie spiesz się
Zapewne jeśli kiedykolwiek leciałaś samolotem, to zauważyłaś tę niezdrową ekscytację ludzi, którzy zaraz mają dostać się na pokład. Niektórzy są w stanie się zadeptać, by tylko jak najszybciej dostać się do swojego miejsca. Albo i nie swojego, gdyż podkradanie sobie miejsc i kłótnia o nie są na porządku dziennym. Nie zachowuj się jak podobna dzicz i w spokoju poczekaj na swoją kolej. Jeśli zaś zauważysz, że ktoś próbuje cię zepchnąć lub wyprzedzać, to reaguj stanowczo, uniemożliwiając mu to.
Zrezygnuj z alkoholu
Dużym problemem, szczególnie wśród Polaków, jest nadużywanie alkoholu w czasie lotu. Co prawda nie wolno wnosić własnego, lecz dla co wytrwalszych to żaden problem. Burdy wszczynane pod wpływem alkoholu są na porządku dziennym i już nieraz były powodem skandali, szczególnie w polskiej polityce. Są osoby, którym będzie ciężko w to uwierzyć, ale naprawdę można się obejść podczas lotu bez alkoholu i spędzić go na trzeźwo. Loty trwają krótko, nie są jakimś szczególnie przykrym doświadczeniem, więc faszerowanie się procentami nie ma żadnego sensu.
Zachowaj kulturę
Czasami można odnieść wrażenie, że wiele osób sądzi, iż wraz z biletem zakupionym na promocji rok przed wylotem zakupiło również duszę obsługi samolotu, wraz z ich dozgonną wdzięcznością. To kolejny przykład luksusu, który zbyt szybko wszedł pod strzechy i pozwolił ludziom o dyskusyjnej kulturze osobistej sądzić, że zaliczają się do nowoczesnej arystokracji. Nic więc dziwnego, że domagają się specjalnego traktowania, uniżonej postawy i wielu (co najważniejsze – darmowych!) posiłków i napojów. Alkoholowych w szczególności. Jeżeli nie chcesz wyjść na prostaka, zrezygnuj z podobnej postawy.
Pomyśl o innych
Wychowujemy się w świecie, który promuje indywidualizm. Całe szczęście oczywiście. Są jednak tego drobne minusy, jak np. nieumiejętność przystosowania się do współistnienia w grupie. Samolot jest tego najlepszym przykładem. Zanim rozłożysz swój fotel, aby wygodnie się ułożyć do snu, sprawdź, czy osobie za tobą nie będzie to przeszkadzać. Nad tym samym zastanów się, kiedy wpadniesz na pomysł, by postawić swój podręczny bagaż na środku przejścia. Niech zapali ci się ta lampka nad głową, czy aby nie utrudniasz innym życia, jeśli zamkniesz się na pół godziny w toalecie w celu poprawienia makijażu. Warto dbać o innych, gdyż tylko w ten sposób możemy oczekiwać dobrej postawy względem nas.