Jak zadbać o podlewanie kwiatów podczas wyjazdu?
Jak zadbać o podlewanie kwiatów podczas wyjazdu?
Wyjeżdżasz i nie chcesz, by w tym czasie uschły twoje ukochane rośliny, których hodowlę prowadzisz od lat? Możesz oczywiście znaleźć członka rodziny lub przyjaciółkę, którzy przyjdą i podleją twoje kwiaty. Możesz także rozwiązać problem we własnym zakresie, nie absorbując nikogo. Trzeba zapewnić roślinom system automatycznego podlewania. Można go bardzo łatwo wykonać domowym sposobem.
Zaprojektuj swój system
Wszystko trzeba starannie zaplanować i przetestować, więc nie zabieraj się za to w ostatniej chwili. Wiedząc, na jak długo wyjeżdżasz oraz jak należy podlewać twoje rośliny, oblicz, ile wody zużyje każda z nich podczas twojej nieobecności. Starannie zanotuj te informacje, a żeby się potem nie pomylić, najlepiej przyklej samoprzylepne karteczki do doniczek.
Przygotuj potrzebne materiały
Będziesz potrzebował trochę torebek o zamknięciu strunowym. Na podstawie informacji o tym, ile wody zużyją rośliny, określ, ile torebek i jakiej wielkości potrzebujesz. Uwzględnij, że do dużych donic włożysz być może więcej niż jedną torebkę. Kilku torebek potrzebujesz na testy – będzie trzeba sprawdzić, czy woda wypływa z nich we właściwym tempie. Oprócz torebek będzie ci potrzebna cienka igła oraz gruba nitka bawełniana.
System automatycznego podlewania – krok pierwszy
Nawlekamy igłę i zawiązujemy na nitce supełek (pojedynczy nie wystarczy, wysunie się przez otwór, powinien być większy). Wkładamy igłę z nitką do wnętrza torebki, przekłuwamy w niej otwór i wyciągamy igłę z nitką na zewnątrz. Supełek pozostaje w środku i stabilizuje nitkę. Teraz napełnij torebkę wodą i sprawdź, ile wody wypłynie z niej po sznureczku w ciągu doby. Jeśli dla rośliny będzie to za mało, wykonasz dwa albo trzy dodatkowe otwory, przez które poprowadzisz sznureczki. Możesz też włożyć do dużej doniczki dodatkową torebkę.
System automatycznego podlewania – krok drugi
Kiedy wiesz już, jakie jest tempo wypływania wody oraz ile jej potrzebują poszczególne rośliny, przygotuj torebki odpowiedniej wielkości dla każdej doniczki oraz wykonaj właściwą liczbę otworów z przeciągniętymi sznureczkami.
System automatycznego podlewania – krok trzeci
Teraz starannie napełnij torebki. Najlepiej zrobić to pod wodą, na przykład w napełnionej misce. Chodzi o to, aby w pełni wykorzystać objętość torebki, by potem nie zabrakło roślinie wody. Po napełnieniu torebki starannie ją zamykamy i wyjmujemy z naczynia.
System automatycznego podlewania – krok czwarty
Napełnioną torebkę wkładamy do innej miseczki (po nitce kapie już woda, więc lepiej nie nachlapać w mieszkaniu) i przenosimy w miejsce, gdzie stoi doniczka z rośliną (przenoszenie roślin nie jest wskazane). Instalujemy torebkę, będącą rezerwuarem wody, w doniczce w taki sposób, aby nie wypadła. Można ją czymś podeprzeć. Układamy odpowiednio nitkę (lub nitki, jeśli wykonaliśmy więcej otworów). Nasz kwiatek będzie teraz systematycznie nawadniany i nic mu się nie stanie w czasie naszej nieobecności.