Advertising
Zakumaj.pl

Jak zatroszczyć się o swój kręgosłup?

Opiekun artykułu: gregsin
Jak zatroszczyć się o swój kręgosłup?

Jak zatroszczyć się o swój kręgosłup?

Zdrowy kręgosłup to podstawa dobrego samopoczucia i właściwego funkcjonowania. Ból pleców to duży dyskomfort, utrudnia nam poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności, a w końcu może nas zupełnie unieruchomić. Można jednak uniknąć takich problemów – wystarczy odpowiednio zatroszczyć się o swój kręgosłup. Kilka porad na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Co powoduje bóle kręgosłupa?

    Co powoduje bóle kręgosłupa?

    Zwyrodnienia kręgosłupa prowadzą do zmiany kształtu kręgów i zużywania się ich, co powoduje ból. Gdy ból pleców jest tak silny, że nie można się poruszać, przyczyną może być przepuklina kręgosłupa (potocznie mówi się o wypadnięciu dysku). Przyczyną bólu może być także ucisk na nerw kulszowy, będący efektem zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia stawów, osteoporozy czy przemieszczenia się dysku. Czasem ucisk jest skutkiem gwałtownego ruchu lub podniesienia czegoś ciężkiego. Ból może być spowodowany również zapaleniem stawów kręgosłupa. W miarę rozwoju choroby ból obejmuje coraz większe partie kręgosłupa, aż do szyi. Całkowite wyleczenie tej choroby jest niemożliwe.

  • Dla kręgosłupa ważny jest ruch

    Dla kręgosłupa ważny jest ruch

    Aby kręgosłup był zdrowy, nie można doprowadzać do jego przeciążenia. Bardzo istotna jest również właściwa postawa. Wzmocnienie kręgosłupa i utrzymanie go we właściwej pozycji zapewnią nam odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne. W przypadku wszystkich stawów ich kondycja zależy od siły mięśni. Tak samo jest w przypadku kręgosłupa. Aby zapewnić mu właściwe warunki, należy zadbać o stan mięśni grzbietu, a także mięśni brzucha i miednicy. Kręgosłup musi znosić olbrzymie obciążenia. Jeśli zapewnimy mu oparcie w silnych mięśniach, da sobie z tym radę. Aby wzmocnić mięśnie podtrzymujące kręgosłup i zapewniające nam wyprostowaną sylwetkę, można na przykład ćwiczyć jogę, pilates albo pływać.

  • Doceń spacery

    Spacer albo marsz w terenie poprawia kondycję całego twojego ciała, a zwłaszcza kręgosłupa, nie jest natomiast ćwiczeniem bardzo obciążającym. Warto uczynić spacer stałym punktem swojego programu dnia, a w weekendy wyjeżdżać za miasto, by pomaszerować do lasu. Bardzo zdrowy dla wszystkich naszych mięśni i stawów jest marsz z kijkami trekkingowymi, czyli nordic walking. Ten typ ćwiczenia może wykonywać każdy, nawet ludzie starsi z chorobami krążenia czy problemami ze stawami. Nordic walking nie obciąża stawów i nie jest forsowny. Ważne jest, by spacerować regularnie i nie rezygnować na przykład z powodu nawału pracy czy złej pogody. Trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór i sportowe buty.

  • Zachowuj prawidłową postawę

    Zachowuj prawidłową postawę

    Jeśli ciągle będziemy narażali nasz kręgosłup na przeciążenia z powodu niewłaściwej postawy, prędzej czy później dojdzie do niekorzystnych zmian i nabawimy się dolegliwości bólowych. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że kręgosłup powinien być prosty, kiedy stoimy, w czasie chodzenia i podczas pracy przy biurku. Nie należy się garbić (o czym nam ciągle przypominano w dzieciństwie), należy ściągnąć łopatki, wciągnąć brzuch i podnieść głowę. Bardzo niezdrowe dla kręgosłupa jest noszenie butów na wysokim obcasie. Siedzieć trzeba na właściwie wyprofilowanym krześle, odpowiednio dobranym do naszej sylwetki. Doskonałe ćwiczenie na prostą postawę, znane każdemu z dzieciństwa, to chodzenie z książką położoną na głowie.

  • Rozciągaj się

    Rozciągaj się

    Jeśli ćwiczysz na przykład aerobik, wiesz, że zanim zaczną się właściwe ćwiczenia, odbywa się rozgrzewka. Pamiętaj o tym przy wszelkiej aktywności fizycznej, nie zmuszaj do wysiłku zastałego, nierozgrzanego ciała. Jest to bardzo szkodliwe dla mięśni, ale przede wszystkim dla stawów. Może dojść nawet do ciężkiego urazu. Po ćwiczeniach konieczne jest rozciągnięcie mięśni, co odciąża także stawy. Rozciągać się trzeba także w pracy, gdy spędzamy wiele godzin przy biurku. Warto robić częste, krótkie przerwy, przeznaczone na przywrócenie naszemu ciału równowagi. Wstańmy na moment z krzesła, wyprostujmy się, przeciągnijmy – to niewiele, a okaże się zbawienne w przyszłości, gdy ominą nas przykre bóle pleców, zwłaszcza w okolicy krzyżowej. Warto również rozciągnąć kręgosłup rano, po obudzeniu się, by przygotować go do ciężkiej pracy w czasie dnia. Gdy siedzimy, chodzimy lub stoimy, nacisk na kręgi jest tak silny, że wieczorem na skutek ubytku płynu w przestrzeni miedzykręgowej jesteśmy o 1 centymetr niżsi. Co pewien czas zafunduj sobie masaż – to doskonale zrobi twojemu kręgosłupowi, a ty się odprężysz. Warto pamiętać, że w stresie napinamy mięśnie grzbietu, co skutkuje problemami z kręgosłupem. Dlatego tak ważny jest relaks.

  • Zachowuj właściwą dietę

    Zachowuj właściwą dietę

    Dla kręgosłupa ważne jest to, co jesz, a także – ile tego jest. Nadwaga i otyłość nie służą stawom, a zwłaszcza kręgosłupowi, który dźwiga wtedy dodatkowe obciążenie. Ważne jest, by kości były mocne. Osoby, które nie odżywiają się właściwie i mają za mało ruchu, chorują na osteoporozę. Ich kości stają się słabe i łamią się. By zachować nasz układ kostno-stawowy w dobrej formie, trzeba jeść nabiał i warzywa, dostarczające wapnia, a także spacerować, by słońce wytworzyło w naszej skórze witaminę D.

  • Zmień nawyki

    Zmień nawyki

    Nie noś ciężkich zakupów w jednym ręku, podziel ciężar równomiernie. Nie podnoś ciężkich rzeczy, pochylając się przy wyprostowanych kolanach, to jest zabójcze dla stawów kolanowych i kręgosłupa. Unikaj spania na zbyt miękkim materacu, który zapada się pod ciężarem twojego ciała. Nie noś szpilek przez cały dzień. Jeśli jesteś kobietą, którą natura obdarzyła pięknym, dużym biustem, koniecznie zadbaj o dobranie odpowiedniego stanika – to także jest ważne dla kręgosłupa.

Popularne tagi
  • regeneracja gardła
  • grypa
  • ganglion
  • noszenie ciężarów
  • palec wskazujący
  • objawy zapalenia ucha
  • okres
  • odchudzanie
  • kostka
  • suszone kwiaty
  • zatrucie
  • podrażnienie skóry
  • choroby tarczycy
  • układ kostny
  • węzły chłonne
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising