Jak sobie radzić z bólami krzyża?
Jak sobie radzić z bólami krzyża?
Bóle krzyża zawsze powodują dyskomfort, natomiast czasami mogą wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Nikt dobrowolnie nie zgodziłby się na znoszenie takich dolegliwości, ale – co jest pewnym paradoksem – przecież sami na nie pracujemy. Brak ruchu, stresy, niewłaściwa dieta, przeciążanie kręgosłupa w różnych sytuacjach doprowadzają do tego, że pojawiają się patologiczne zmiany i kręgosłup zaczyna nas boleć. Co można zrobić, gdy dokuczają nam bóle krzyża, dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego boli krzyż?
Bóle krzyża na ogół spowodowane są problemami z kręgosłupem, ale nie zawsze tak jest. Czasem tego typu dolegliwości pojawiają się z powodu innych schorzeń. Ból w okolicy krzyża może być spowodowany chorobą nerek. Bóle krzyża mogą być spowodowane także dolegliwościami narządów kobiecych. Jeśli występuje zwężenie tętnic miednicy, chory odczuwa tępe bóle krzyża, zwłaszcza w czasie chodzenia i stania. W przypadku schorzeń trzustki, żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego ból również może promieniować do pleców i krzyża. Tak więc nie można bagatelizować tego typu dolegliwości, mogą być objawem nie tylko schorzeń kręgosłupa, ale i wielu innych poważnych chorób.
Jak postępować w przypadku bólu krzyża?
O ile nie mamy do czynienia z nieustającym, ostrym bólem, można spróbować samemu zrobić coś dla swojego kręgosłupa. Czasem wystarczy zmiana paru nawyków, by ból ustąpił. Warto popracować nad swoją postawą. Kręgosłup powinien być prosty, a jednocześnie należy zachować jego naturalne krzywizny. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednie krzesło do pracy, właściwą wysokość blatu roboczego w kuchni (gdy jest za niski, stale pochylamy się, co obciąża kręgosłup), materac odpowiedniej twardości (najlepszy jest średnio twardy). Nie powinno się nosić ciężkich pakunków w jednym ręku, ciężar trzeba rozłożyć równomiernie. Bardzo niezdrowe dla kręgosłupa jest chodzenie przez cały dzień w butach na wysokim obcasie. Nie garbimy się, nie siadamy w niewygodnej pozycji, kiedy kręgosłup jest nienaturalnie wygięty. Koniecznie też zacznijmy wychodzić na spacery.
Co jeszcze może nam pomóc?
Kolejna bardzo ważna sprawa to ruch. W przypadku problemów z kręgosłupem jest to po prostu cudowne lekarstwo, pod warunkiem, że ćwiczenia i dyscyplina sportu zostaną dobrane właściwie. Bardzo dobrym wyborem jest pływanie, ale nie zwykłą żabką, gdyż wtedy kręgosłup jest bardzo obciążony. Ewentualnie można pływać żabką krytą, kiedy nie unosi się tak do góry głowy. Warto polecić nordic walking. Marsze z kijkami nie obciążają stawów ani układu krążenia, wzmacniają mięśnie i poprawiają ogólną kondycję. Nadają się dla osób w każdym wieku. Doskonałe są ćwiczenia pilatesa, dzięki którym wzmacnia się mięśnie posturalne, a to odciąża kręgosłup. Zakup specjalnej piłki do ćwiczeń, na której można siadać w każdej wolnej chwili, na pewno będzie dobrą inwestycją. Poza tym ruch pomoże nam unormować wagę, a dla naszego kręgosłupa każdy kilogram mniej to ulga.
Czy tylko lekarz może nam pomóc?
Lekarska diagnoza przyczyn dolegliwości jest bardzo ważna, bo kiedy ból kręgosłupa jest już silny, również zmiany chorobowe są bardzo zaawansowane. Jest jednak wiele możliwości poprawienia kondycji kręgosłupa bez interwencji lekarskiej. Można także, oczywiście po uzgodnieniu z lekarzem, korzystać z takich form oprócz leczenia. Bardzo korzystne przy bólach krzyża są masaże, fizjoterapia oraz zabiegi kręgarskie. Wzmocnienie mięśni posturalnych można uzyskać dzięki ćwiczeniom na specjalnych łóżkach Slender Life. Takie ćwiczenia nie obciążają stawów, nadają się także dla osób starszych, można je stosować po urazach. Przed podjęciem ćwiczeń należy oczywiście skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Łóżka Slender Life są dostępne w gabinetach masażu, uzdrowiskach czy ośrodkach SPA. Aktualną ofertę można sprawdzić w Internecie.