Jak zbudować patio w ogrodzie?
Jak zbudować patio w ogrodzie?
Przydomowy taras nie zawsze jest wygodnym miejscem wypoczynku. Brakuje mu na ogół kameralności, znajduje się za bardzo „na widoku” i choć jest wspaniałym dodatkiem do naszego salonu, trudno tam o chwilę skupienia w samotności. W tej roli natomiast doskonale sprawdzi się ogrodowe patio. Wtopione w pejzaż, stanowi jednocześnie pewną wyodrębnioną przestrzeń, mającą prywatny charakter. Można tu odpocząć, porozmawiać ze znajomymi, grillować w kameralnej i miłej atmosferze. Idea patia jako przestrzeni wywodzi się z kultury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej, obecnie zaś doskonale sprawdza się w naszych warunkach. Jak zbudować patio w ogrodzie, dowiesz się z tego artykułu.
Budując patio, należy podmurować krawędzie na styku z gruntem lub wykonać krawężniki.
Jak wykonać patio?
Patio może przylegać do budynku, na ogół jednak stanowi wyodrębnioną przestrzeń wewnątrz ogrodu. Jest to po prostu niewielki utwardzony placyk w kształcie prostokąta, czasem bardziej oryginalnym – owalu lub koła. Na patio można także przeznaczyć fragment trawnika i wyodrębnić na przykład za pomocą rabat z roślinami. Aby zbudować patio w ogrodzie, trzeba zdecydować, jakiego podłoża użyjemy oraz w jaki sposób wydzielić jego przestrzeń za pomocą architektury ogrodowej. W bardzo prosty sposób można zbudować patio, wykorzystując nowoczesną kostkę brukową.
Jak wybrać miejsce na patio?
Wybierając miejsce na patio, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Nie może ono znajdować się zbyt daleko w kącie ogrodu, ale powinno zapewniać pewną intymność. Ważne jest, jaki z tego miejsca mamy widok i czy nie jest ono za bardzo widoczne z ulicy albo okien sąsiadów. Należy wziąć pod uwagę istniejącą zabudowę w ogrodzie, garaż, budynki gospodarcze, układ ścieżek, chodników i podjazdów. Poza tym nie powinno się lokalizować partia tam, gdzie przebiegają instalacje.
Jaką kostkę wybrać?
Do budowy patia wystarczy kostka o grubości 4 cm, przeznaczona na przykład na tarasy i ścieżki. Warto wybrać kostkę w ładnym kolorze, z której da się ułożyć ciekawe wzory. Wtedy nasze patio nie będzie zwyczajnym wybrukowanym placykiem, ale naprawdę pięknym miejscem.
Jak ustalić wymiary patia?
Wybierając miejsce na patio, z pewnością określiliśmy, jakiej mniej więcej wielkości ma być placyk. Precyzyjne wymiary można ustalić dopiero po wybraniu kostki. Długość i szerokość placyku powinny być tak dobrane, by wzór dobrze się ułożył i by było jak najmniej cięć, a więc rozmiar elementów będzie miał duże znaczenie.
Jak przygotować miejsce na patio?
Kiedy znamy już dokładne wymiary, wyznaczamy odpowiedni prostokąt w terenie za pomocą sznurka i palików. Usuwamy łopatą darń i warstwę gruntu na głębokość 15 – 20 cm. Poziom wyrównujemy za pomocą poziomicy laserowej. Dno wykopu należy ubić za pomocą ubijaka lub zagęszczarki mechanicznej. Po ubiciu wykładamy dno folią, aby rośliny nie wyrastały potem między kostką. Wypełniamy wykop żwirem, ubijamy go, a następnie piaskiem. Piasek po ubiciu wyrównujemy za pomocą łaty przesuwanej na wcześniej zaklinowanych listwach.
Jak ułożyć kostkę?
Kiedy podsypka jest już wyrównana, uzupełniamy miejsca po listwach, które wcześniej wyjęliśmy, i zaczynamy układać kostkę. Pamiętajmy, aby nie chodzić po piasku, tylko po położonej desce. Na razie nie układamy kostek, które trzeba przycinać. Zrobimy to na końcu. Kostki wyrównujemy, pobijając gumowym młotkiem przez drewnianą łatę. Cały czas kontrolujemy poziom. Po ułożeniu wszystkich kostek ubijamy całą powierzchnię. Na koniec kilkakrotnie rozsypujemy na kostce piasek i wmiatamy go w szczeliny, po czym zraszamy powierzchnię wodą. Powierzchnię kostki można zabezpieczyć impregnatem.
Krok 7
Aby ciekawie zaaranżować przestrzeń wydzieloną przez patio, można wykorzystać różne elementy – kratownice obsadzone pnączami, rabaty, murki oporowe, rzeźby ogrodowe, ozdobne krzewy.