Jak zrobić dobre wrażenie na zajęciach?
Jak zrobić dobre wrażenie na zajęciach?
Wbrew obecnej obiegowej opinii żadne studia nie są stratą czasu ani pieniędzy, jeśli się do nich odpowiednio przyłożysz. Studenci, którzy aktywnie udzielają się zarówno na ćwiczeniach, jak i w kołach, mają szansę na późniejszą karierę naukową, zrobienie doktoratu, a nawet lepszą pracę – doświadczenie zdobyte w organizacjach studenckich może zostać docenione przez przyszłego pracodawcę. Z powyższych powodów warto więc trochę bardziej przyłożyć się do nauki, a na zajęciach wykazać się chęcią dyskusji i wiedzą. To sprawi, że wykładowcy cię zauważą, będą chętniej angażować cię w projekty naukowe oraz proponować ci wystąpienia na konferencjach. Będziesz również czuł satysfakcję i zadowolenie z samego siebie. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, co należy robić, aby zabłysnąć na zajęciach.
Trudno być dobrym we wszystkim. Z pewnością masz jakieś swoje zainteresowania badawcze oraz naukowe, więc skup się przede wszystkim na tych przedmiotach, które są z nimi związane. W ten sposób swój cały czas poświęcisz na rozwój w kierunku, który cię interesuje. Powodzenia!
Przygotuj się
Zazwyczaj na ćwiczeniach omawiane są fragmenty publikacji naukowych lub artykuły. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na wykładowcy, musisz solidnie się przygotować. Nie wystarczy więc raz przeczytać zadany tekst, na dodatek gdzieś w autobusie czy podczas innego, nudnego wykładu. Przygotuj sobie notes, kolorowe karteczki samoprzylepne i zakreślacze. Poświęć temu zadaniu trochę więcej czasu – zrób notatki, podkreśl najważniejsze tezy, cytaty. W ten sposób będziesz dużo lepiej przygotowany i dasz radę odpowiedzieć na każde pytanie wykładowcy.
Dyskutuj
Rzecz jasna, nie zawsze uda ci się zdążyć odpowiednio przygotować. Być może dzień przed zajęciami będziesz do późna w pracy albo nazajutrz czeka cię trudne kolokwium. Nie oznacza to jednak, że masz przez całe ćwiczenia milczeć i udawać, że nie ma cię w sali. Żeby wyrazić swój pogląd, nie musisz wcześniej czytać zadanego tekstu. Jeśli pracownik naukowy zapyta o wasze indywidualne opinie, zabierz głos w dyskusji. Studenci, którzy wykazują się własnymi, samodzielnymi przemyśleniami, są bardzo cenieni przez wykładowców.
Prezentacje i referaty
Mało osób, a już w ogóle studentów, przywiązuje dużą wagę do robienia prezentacji multimedialnych i wygłaszania referatów. To duży błąd, gdyż takie zajęcia mają przygotować cię do występowania na konferencjach. Dlatego też musisz solidnie przyłożyć się do wykonania swojej prezentacji oraz napisania referatu. Pamiętaj przede wszystkim o tych trzech złotych zasadach: nie plagiatuj, rób przypisy, zachowaj prymat treści nad formą.