Jak zrobić kutię na Wigilię?
Jak zrobić kutię na Wigilię?
Kutia to tradycyjna potrawa wigilijna kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej oraz polskiej kuchni kresowej, coraz bardziej zapominana w naszych domach. Jeżeli nigdy jej nie przygotowywałaś i co najważniejsze nie miałaś w ustach, w tym roku czas to zmienić. Kutię je się jako deser na koniec kolacji wigilijnej, by rozkoszować się jej nietuzinkowym i oryginalnym smakiem. Podczas jej przygotowywania, które w gruncie rzeczy nie jest trudne, pamiętaj o kolejności. Kutię przygotowuje się z pszenicy, istnieje również możliwość zmiany tego składnika na kaszę jęczmienną lub ryż tak, jak jest ona przygotowywana na Białorusi.
Przygotowanie pszenicy
Pszenicę musisz namoczyć w zimnej wodzie, najlepiej dzień przed Wigilią, by dobrze zmiękła. Następnego dnia będziesz musiała zalać ją około 2 litrami wrzątku i gotować przez godzinę na małym ogniu. Następnie trzeba ją odcedzić i wysuszyć.Pszenica dostępna na obecnym rynku jest już otarta mechanicznie i gotowa do użycia. Dawniej twardą łuskę, którą otoczone jest ziarno pszeniczne, trzeba było usuwać samemu, obtłukując pałką ziarna.
Przygotowanie maku
Mak wypłucz i zalej wrzątkiem. Zagotuj i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie odcedź go i zmiel 2 – 3 razy w maszynce do mięsa o drobnych oczkach.
Rodzynki i orzechy
Kolejny składnik kutii to rodzynki. Je również musisz namoczyć we wrzątku przez około 15 minut. Następnie odcedź je dokładnie. Orzechy włóż do rozgrzanego piekarnika i lekko podpraż. Kolejno drobno je posiekaj.
Mieszanie składników kutii
Kolejno wymieszaj pszenicę z makiem, dodaj rodzynki, orzechy i miód. Całość wymieszaj. Kutia gotowa! Wśród składników nowoczesnej kutii mogą znaleźć się również migdały, kawałki kandyzowanej skórki pomarańczowej, a tradycyjny wigilijny deser można na koniec polać mlekiem lub śmietanką.