Tradycyjny domek z piernika – jak go zrobić?
Tradycyjny domek z piernika – jak go zrobić?
Tradycyjny domek z piernika to przepiękna dekoracja świąteczna, która spodoba się wszystkim, a zwłaszcza dzieciom. Wykonanie takiego domku jest dość pracochłonne, ale efekt jest tego wart. Pięknie ozdobiona piernikowa chatka doda świętom prawdziwej magii. Jak wykonać taki domek, dowiesz się z tego artykułu.
Podczas sklejania domku gorącym karmelem należy zachować ostrożność, aby się nie poparzyć.
Przygotowane ciasto można przez miesiąc przechowywać w zamrażalniku.
Przygotowujemy szablon
Aby wykonać domek z piernika, potrzebujemy szablonu. Możemy przygotować go samodzielnie albo znaleźć w Internecie. Szablon należy wydrukować i wyciąć.
Przygotowujemy masę piernikową – krok pierwszy
Do rondelka wsypujemy brązowy cukier, dodajemy melasę, masło, imbir, cynamon oraz sól. Podgrzewamy na małym ogniu, stale mieszając drewnianą łyżką, przez około 10 minut. Gdy cukier się rozpuści, wlewamy mleko i po wymieszaniu przelewamy rzadką masę do dużej miski. Teraz dodajemy mąkę i proszek do pieczenia. Mieszamy mikserem, aż ciasto będzie jednolicie gładkie.
Przygotowujemy masę piernikową – krok drugi
Ciasto dzielimy na cztery porcje, formujemy z nich płaskie placki, owijamy folią i wkładamy na noc do lodówki.
Przygotowujemy elementy domku – krok pierwszy
Każdy placek rozwałkowujemy na grubość 3 mm. Trzeba do tego trochę siły, bo ciasto jest twarde. Zanim zaczniemy wykrawać elementy domku, rozwałkowane ciasto należy ponownie schłodzić w lodówce.
Przygotowujemy elementy domku – krok drugi
Z rozwałkowanego ciasta za pomocą ostrego nożyka wycinamy elementy domku, posługując się przygotowanym szablonem. Gotowe części układamy na blasze, wcześniej wyłożonej pergaminem.
Przygotowujemy elementy domku – krok trzeci
Elementy piernikowego domku pieczemy kwadrans w temperaturze 175 stopni Celsjusza. Gdy ciasto jest już brązowe, odstawiamy je, by przestygło.
Przygotowujemy lukier
Białko jaja ubijamy na sztywną pianę, dodajemy cukier puder i ubijamy dalej, aż otrzymamy biały i błyszczący lukier.
Dekorujemy domek lukrem
Lukier przelewamy do torebki z zamknięciem strunowym i odcinamy jej rożek. Wyciskamy lukier i dekorujemy gotowe fragmenty domku. Zaznaczamy dachówki, obrys okien i drzwi i inne elementy dekoracyjne. Pozostawiamy do zastygnięcia.
Przygotowujemy karmel
Karmel posłuży nam do sklejenia poszczególnych fragmentów domku. Można przygotować go dopiero wtedy, gdy wszystko będzie gotowe (lukier powinien dobrze zastygnąć), karmel bowiem musi być gorący. Przygotowujemy go w szerokim rondlu. Wsypujemy cukier, wlewamy sok z cytryny i stawiamy na ogniu. Cały czas mieszamy, a gdy cukier zrobi się bursztynowy (po około 10 minutach), zdejmujemy z ognia.
Montujemy domek
Zanurzamy w karmelu krawędzie dwóch sąsiadujących ścian domku i sklejamy ze sobą. Należy chwilę przytrzymać, aby karmel zastygł. Po sklejeniu ścian nakładamy dach. Jeśli któregoś elementu nie możemy zanurzyć w rondlu, nakładamy karmel łyżeczką.
Wykańczamy domek
Domek ustawiamy na podstawce obsypanej cukrem pudrem, imitującym śnieg. Obsypujemy go przesianym cukrem i przyklejamy do krawędzi dachu sople z lukru. Kilka lasek cynamonu położonych koło wejścia będzie wyglądać jak szczapy na opał. Domek jest gotowy.