Jak zrobić wiosenne porządki w ogrodzie?
Jak zrobić wiosenne porządki w ogrodzie?
Aby ogród był piękny i zachęcał do odpoczynku, trzeba o niego dbać. Szczególną porą jest początek wiosny, kiedy zaczyna się robić cieplej, ziemia rozmarza, a rośliny budzą się do życia. To jest moment, kiedy należy przeprowadzić gruntowne porządki w ogrodzie, naprawić zniszczenia po zimie i przygotować wszystko do nadchodzącego sezonu.
Konserwacja narzędzi ogrodniczych
Warto zacząć od szopy czy komórki, w której przechowujemy narzędzia ogrodnicze. Powinno się je starannie przejrzeć, jeżeli są zabrudzone ziemią (bo z jakiegoś powodu nie zajęliśmy się nimi na jesieni) – starannie oczyścić i zakonserwować na przykład olejem jadalnym. Szczególnie starannie zająć się należy tymi miejscami, gdzie pojawiła się rdza. Wymieniamy uszkodzone drewniane elementy, dokręcamy poluzowane części, ostrzymy sekatory, noże i ostrza kosiarki. Jeśli jakiś sprzęt jest uszkodzony i nie nadaje się do naprawy, wymieniamy go. Warto także kupić coś nowego, co przyda nam się do pracy w sezonie.
Przygotowujemy nawozy i środki ochrony roślin
Jeśli w naszym składziku znajdziemy jakieś przeterminowane preparaty, należy je utylizować (nie można wyrzucać takich produktów do pojemnika na zwykłe odpady z gospodarstwa domowego). Najlepiej używać nawozów organicznych, chociażby kompostu. Przed sezonem należy sprawdzić, w jakim stanie jest nasz kompostownik. Warto także zaplanować zakup nasion czy sadzonek.
Przycinamy drzewa i krzewy
Zanim drzewa i krzewy obudzą się i w ich gałęziach zaczną krążyć soki, należy te rośliny przyciąć. Cięcia prześwietlające powodują, że roślina lepiej się rozkrzewia, jest zdrowsza, daje lepsze plony owoców. Ozdobne drzewa i krzewy wymagają odpowiedniego kształtowania. Obowiązkowo trzeba usunąć pędy stare i chore.
Porządkujemy trawnik
Uporządkowanie trawnika po zimie jest konieczne, jeśli chcemy latem cieszyć się pięknym zielonym dywanem w naszym ogrodzie. Po wygrabieniu śmieci, liści, połamanych gałęzi i mchu należy ocenić stan trawnika. Może on wymagać wyrównania i uzupełnienia powstałych łysin. Jeśli na trawniku zalega warstwa filcu, co grozi rozwojem chorób, konieczna jest wertykulacja. Przed sezonem należy także przyciąć trawę.
Porządkujemy infrastukturę ogrodową
Mróz i śnieg dały się we znaki także ogrodowym ścieżkom czy murkom. Należy dokładnie obejrzeć te elementy i naprawić uszkodzenia oraz uzupełnić ubytki. Czyścimy także instalację odwadniającą ogród, rynny, oczko wodne czy kaskadę. Przy okazji należy także sprawdzić instalację elektryczną oraz oświetlenie ogrodu.
Konserwujemy meble ogrodowe
Drewniane oraz metalowe meble, a także architektura ogrodowa wymagają konserwacji. Naprawiamy uszkodzenia i usuwamy ślady korozji. Należy zadbać o altany i pergole, furtki, bramy i ogrodzenie, donice oraz skrzynki na kwiaty.
Sprzątamy grządki
Należy usunąć pozostałości roślin z poprzedniego sezonu, zdjąć zimowe okrycie, spulchnić ziemię i oczyścić ją z chwastów. Jeśli planujemy nasadzenia, na przykład mamy zamiar posadzić nowe drzewa czy krzewy, przygotowujemy stanowisko i odpowiednio nawozimy.