Kilka ciekawostek na temat karmienia piersią
Kilka ciekawostek na temat karmienia piersią
O karmieniu piersią mówi się bardzo dużo i to w różnorodny sposób. Niektórzy są za karmieniem jak najdłużej, inni za krótkim, każdy ma jakiś pogląd na tę sprawę, czasami nie mając nawet dzieci ani biustu. Ostateczna decyzja o karmieniu niemowlęcia zawsze należy do matki. Jednak nie wszystkie fakty związane z tą naturalną czynnością są podawane w książkach lub na pomocnych blogach. Z tego powodu poniżej podajemy kilka rzeczy dotyczących karmienia piersią, o których każda mama wiedzieć powinna.
Ból przy karmieniu
Zazwyczaj mówi się o tym, że karmienie piersią jest piękne i przede wszystkim potrzebne, mniej – że na początku może powodować ból i dyskomfort. Wbrew temu, co pokazuje się w licznych filmach, noworodek na początku nie zawsze potrafi poprawnie ssać i obejmować ustami całą brodawkę. Pierwsze dni lub nawet dłuższy czas kobieta może czuć się tak, jakby w jej piersi wbijano mnóstwo szpilek na raz. Bywa to też przyczyną obrzęków i tkliwości piersi, co może zniechęcać do karmienia.
Zatrzymanie owulacji
Jednym z mitów dotyczących karmienia piersią jest to, że zatrzymuje owulację. Oczywiście, tuż po porodzie kobieta nie dostaje od razu miesiączki i upływa pewien czas, zanim organizm wróci do poprawnego działania. Jednak wracanie do normy nie trwa przez cały okres karmienia. Przez 2 – 3 miesiące może owulacji nie być, lecz później jest i należy stosować antykoncepcję, jeżeli nie chce się szybko sprawić rodzeństwa niedawno urodzonemu maluchowi.
Niezadowolenie z karmienia
Z pewnością karmienie piersią wytwarza bliskość między matką i dzieckiem, jednak nie oznacza to, że karmienie jest pasmem przyjemności. Po pewnym czasie ma się tego dosyć, zwłaszcza że niezbędne jest kilka razy dziennie. Co gorsze, czasami ciężko o zrozumienie nawet u partnera, któremu wydaje się, że jest to całkowicie bezbolesne i ledwie odczuwalne. Szybko pojawia się frustracja związana z niezadowoleniem z karmienia, ale z czasem mija albo okres karmienia piersią po prostu się kończy.
Maksymalne wyczerpanie
Dziecko nie jada 2 – 3 razy dziennie i rzadko przesypia całe noce, wołając „jeść” niezależnie od pory. Oznacza to, że po pewnym czasie matka będzie bardzo wyczerpana. Noc nie oznacza spokojnego snu, ponieważ można w każdej chwili usłyszeć płacz głodnego malucha. Każdy, kto miał okazję nie spać dobrze przez dwie noce, wie, jakie to męczące. Więcej nieprzespanych w całości nocy wykańcza jeszcze bardziej.
Ciągła gotowość
Dziecko bywa głodne niemal co chwilę. Niektórzy twierdzą, że jest to korzystne nawet dla kobiety, gdyż wtedy spala się mnóstwo kalorii. Trzeba rozwiać ten mit, ponieważ to nie karmienie piersią odchudza, odchudza fakt, że nie ma się czasu na wiele rzeczy, w tym na jedzenie wtedy, kiedy samemu jest się głodną.