Jak wykonać książkę kucharską na prezent?
Jak wykonać książkę kucharską na prezent?
Kiedyś nasze babcie miało mnóstwo pożółkłych brulionów pełnych małych, luźno włożonych kartek, zapisywanych różnymi charakterami pisma i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bruliony te były ubrudzone od margaryny, czekolady, mięsnych sosów. I nic w tym dziwnego, były to przecież przepiśniki, rodzaje notatnika kulinarnego, czy inaczej rzecz ujmując, ręcznie wykonanej książki kucharskiej. Dzisiaj mało kto korzysta z takich przepiśników, ale moda na nie jakby powoli powraca, bo i chętniej wracamy do smaków znanych z dzieciństwa. Jeśli chcesz komuś sprawić miłą niespodziankę, możesz stworzyć dla niego piękny notatnik kulinarny. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Czy będzie to trafiony prezent?
Najpierw musisz zastanowić się, czy będzie to trafiony prezent. Jeśli osoba, którą chcesz nim obdarować, nie lubi gotować, to wówczas taki upominek z pewnością nie przypadnie jej do gustu. Nie możesz na siłę zmusić kogoś, aby polubił pichcenie. Dlatego też dwa razy przemyśl, czy na pewno taki prezent się spodoba.
Jak wybrać przepisy?
Najtrudniejszym zadaniem będzie wybór przepisów. Powinny być one takie, których obdarowywana osoba nie będzie jeszcze znała, ale jednocześnie będzie chciała poznać i na ich podstawie ugotować coś pysznego. Dlatego też jeśli wiesz, że ktoś lubi kuchnię włoską, to możesz zrobić przepiśnik z kuchnią hiszpańską, gdyż obie te kuchnie są śródziemnomorskie. Jeśli natomiast ta osoba bardzo chce się nauczyć gotować i próbuje nowych receptur, ale nie bardzo jej idzie, wówczas przygotuj dla niej notatnik kulinarny z prostymi, ale spektakularnymi przepisami. Inspiracji szukaj w książkach kulinarnych, czasopismach oraz na blogach.
Forma przepiśnika
Następnym twoim zadaniem będzie wybranie formy przepiśnika. Może być on napisany ręcznie lub też stworzony w dokumencie tekstowym na komputerze. Wybór należy do ciebie. Pamiętaj jednak, że książka, która powstanie, ma być przejrzysta oraz estetyczna. Jeśli więc będziesz ją robił własnoręcznie, wówczas uważaj, aby wszystko, co napiszesz, było czytelne. Warto także na marginesach lub rogach narysować małe obrazki, które kojarzą się z gotowaniem. Możesz także przy niektórych przepisach dopisać jakąś fajną ciekawostkę, opisująca na przykład właściwości danego składnika lub jego pochodzenie. To z pewnością będzie dodatkowym walorem twojego notatnika. Obecnie w sklepach można kupić pięknie wydane przepiśniki z pustymi kartkami, które możesz samodzielnie uzupełnić. Mają one kolorowe i tematyczne okładki, które z pewnością spodobają się każdemu. Jeśli zaś wykonałeś notatnik kulinarny na komputerze, możesz go zbindować lub też podziurkować i włożyć w elegancki segregator.
Kategorie
Przygotowując książkę kucharską na prezent, nie możesz zapomnieć o tym, iż trzeba uporządkować przepisy w dane kategorie. Możesz zrobić ich tylko kilka lub też całkiem sporo – wszystko zależy od tego, ile masz miejsca w zeszycie lub jaką masz wizję notatnika. Poniżej znajdziesz kilka przykładów kategorii:
* Dania mięsne
* Dania wegetariańskie
* Dania z makaronem
* Zupy
* Przystawki na ciepło
* Przystawki na zimno
* Desery
* Ciasta i torty
* Pieczywo
* Napoje i alkohole
* Potrawy wielkanocne
* Potrawy bożonarodzeniowe.