Które rośliny ogrodowe odstraszają komary?
Które rośliny ogrodowe odstraszają komary?
Komary nie są szczególnie miłym towarzystwem w ogrodzie, zwłaszcza wieczorem potrafią być bardzo dokuczliwe. Trudno cieszyć się odpoczynkiem po upalnym dniu czy cieniem ogrodowej altany, gdy nieustannie słyszymy bzyczenie komarów i czujemy ich ukąszenia. Aby odstraszyć te owady, używa się różnych repelentów, ale są to na ogół środki chemiczne. Można natomiast skutecznie pozbyć się komarów z ogrodu, po prostu sadząc odpowiednie rośliny. Które rośliny ogrodowe odstraszają komary, dowiesz się z tego artykułu.
Jak odstraszyć komary?
Rośliny wydzielają olejki eteryczne, których zapach skutecznie odstrasza owady, między innymi komary. Szczególnie silnie działa aromat ziół – bazylii, mięty, szałwii, rozmarynu. Dlatego warto niedaleko miejsca, w którym mamy zwyczaj odpoczywać w ogrodzie, założyć mały ogródek na uprawę ziół. Tę samą rolę spełni całkiem praktyczna uprawa… pomidorów, gdyż zapach ich łodyg także jest dla komarów nieznośny. Wiele roślin, które możemy hodować w naszym ogrodzie, jak na przykład żeniszek, wykorzystuje się do produkcji preparatów przeciwko komarom.
Komarzyca
Komarzyca (czyli plektrantus) to roślina często uprawiana na balkonach w wiszących skrzynkach. Ma co prawda niezbyt dekoracyjne kwiaty, ale ładnie komponuje się z innymi roślinami. Jej największym atutem jest zapach liści, którego nie lubią komary. Dlatego warto posadzić plektrantus koleusowaty w pojemnikach na tarasie.
Lawenda
Lawenda jest bardzo dekoracyjną rośliną o zebranych w kłosy kwiatach i wąskich srebrzystych listkach. Doskonale nadaje się na obwódki ścieżek i rabaty, można uprawiać ją w ogródkach skalnych i na tarasach. Zapach lawendy przyciąga pożyteczne owady – pszczoły, trzmiele i motyle – natomiast odstrasza komary i mszyce.
Pelargonia
Pelargonie maja niewielkie wymagania, długo kwitną i dlatego są bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi. Królują na balkonach, tarasach, parapetach okien. Jest bardzo wiele odmian pelargonii o różnej barwie kwiatów i liści. Bardzo ciekawą odmianą są pelargonie o pachnących liściach. Mogą one mieć zapach różany, cytrynowy, a nawet pachnieć gałką muszkatołową. W Holandii wyhodowano pelargonie, wydzielające silny zapach odstraszający komary, meszki i inne owady. Pelargonie te można uprawiać w drewnianych lub kamiennych pojemnikach na tarasach albo na patio.
Kocimiętka
Kocimiętka jest bardzo efektowną rośliną o białych, różowych lub niebieskofioletowych kwiatach. W ogrodzie warto uprawiać kocimiętkę cytrynową, która ma silny cytrynowy aromat. Zapach ten skutecznie odstrasza komary. Kocimiętka cytrynowa to poza tym jedyna odmiana kocimiętki, która nie przyciąga kotów, a te potrafią narobić poważnych szkód w ogrodzie.
Pysznogłówka ogrodowa
Pysznogłówka ogrodowa, zwana także bergamotką, ma tak mocny zapach, że skutecznie działa na komary, które przestają czuć zapach swoich ofiar. Zapach ten przypomina zapach olejku ze skórki pomarańczy bergamoty. Kwiaty tej rośliny wabią natomiast pszczoły i motyle. Z liści tej rośliny można parzyć aromatyczną herbatę. Pysznogłówka ma cenne właściwości lecznicze, których pierwszymi odkrywcami byli Indianie północnoamerykańscy.