Niepłodność mężczyzn – co ją powoduje?
Niepłodność mężczyzn – co ją powoduje?
Niepłodność, stała lub możliwa do wyleczenia, nie jest domeną żadnej z płci. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ze względu na to, jeżeli mimo starań przez długi czas nie dochodzi do zapłodnienia, należy poddać się badaniom, aby poznać przyczyny niepłodności i wykluczyć choroby mogące zagrażać zdrowiu.
Problemy z nasieniem
Pierwszym badaniem, jakiemu poddawani są mężczyźni, którzy starają się o dziecko, jest badanie spermy. To problemy z nią mogą być powodem braku zapłodnienia. Plemników może być zbyt mało, żeby były na to szanse lub mogą być mało ruchliwe i uszkodzone. Takie zaburzenia mogą być wywołane przez czynniki genetyczne, które sprawiają, że ilość spermy jest zbyt mała, by mogło dojść do zapłodnienia lub w przez choroby ogólnoustrojowe. Cukrzyca, problemy z tarczycą, powikłania po chorobach wieku dziecięcego, zwłaszcza po śwince, również wpływają na stan nasienia. Zdarza się, że jest to problem tymczasowy i po odpowiedniej kuracji, pod okiem lekarza, liczba i żywotność plemników zwiększa się w znaczący sposób.
Zaburzenia hormonalne
Sprawność seksualna i możliwości płciowe są kontrolowane przez hormony, tak u mężczyzn, jak u i kobiet. Wszelkie zaburzenia hormonalne mogą odbić się na męskiej płodności, sprawiając, że nie będzie mogło dojść do zapłodnienia. Do najczęściej występujących zaburzeń, które są przyczyną niepłodności, należą problemy w pracy przysadki mózgowej i choroba endokrynologiczna zwana zespołem Kallmanna. W przypadku przysadki mózgowej jej nieprawidłowe działanie może być spowodowane guzem, który ją uciska, wrodzoną wadą, urazami. Stan przysadki powinien zostać oceniony przez lekarza, ponieważ wpływa na męską niepłodność, natomiast zespół Kallmanna skutkuje niewydolnością jąder.
Nieleczone choroby
Narządy płciowe są podatne na rożnego rodzaju infekcje i stany zapalne. Z niektórych można nie zdawać sobie sprawy, lecz zdarza się, że mężczyźni ignorują niepokojące sygnały swojego ciała. Takie postępowanie może przyczynić się do niepłodności trwałej, ponieważ niedoleczone choroby, nieleczone stany zapalne, nawet jeśli zanikają z zewnątrz, mogą przyczynić się do zniszczeń wewnątrz narządów płciowych. Podobnie dzieje się w przypadku chorób wenerycznych. Ich leczenie może wiązać się z pokonaniem wstydu przed pójściem do lekarza, jednak zamiast cierpieć, lepiej zdecydować się na wizytę i mieć pewność, że choroba nie poskutkuje niemożnością spłodzenia potomka, gdy będzie się tego chciało.
Stres i zła dieta
Współczesne czasy nie wpływają dobrze na męskie narządy płciowe i plemniki. Zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie sprzętów, wszystko to ma wpływ na rozwój niepłodności, jednak mężczyźni w wielu przypadkach sami wspomagają ten stan. Zła dieta, bogata w tłuszcze, a uboga w owoce i warzywa, bez witamin. Używki w postaci alkoholu, papierosów i nadmiaru kofeiny doprowadzają do pogorszenia się stanu narządów płciowych mężczyzn. Spermy jest coraz mniej i nie jest ona najwyższej jakości. Dodatkowo brak aktywności fizycznej zmienionej na siedzący tryb życia doprowadza do przegrzewania się jąder i tym samym do niepłodności.