Objawy i leczenie zapalenia pęcherza moczowego
Objawy i leczenie zapalenia pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego jest częste na wakacjach lub bywa częstym skutkiem ubocznym wakacyjnego odpoczynku. Zdarza się również w innych porach roku, jednak niezależnie od sezonu jest nieprzyjemną i bolesną chorobą, której objawy trzeba rozpoznać szybko, żeby móc rozpocząć leczenie.
Przyczyny rozwoju choroby
Przyczyny rozwoju choroby mogą być różne, chociaż najczęściej jest to infekcja bakteryjna, przeziębienie, zbyt częste siadanie na zimnych miejscach, przemarznięcie pęcherza w mokrej bieliźnie. U kobiet zapalenie pęcherza jest znacznie częstsze ze względu na budowę pęcherza moczowego i krótszą cewkę.
Ból i pieczenie
Najbardziej typowym objawem zapalenia pęcherza jest ból w okolicy nadłonowej. Występuje on zarówno w czasie oddawania moczu, jak i bez niego. Może przybierać objaw lekkiego kłucia. Wraz z rozwojem choroby ból może nasilać się i w zaawansowanym stadium powoduje bardzo bolesne dolegliwości podczas wizyty w toalecie.Wraz z bólem pojawia się także pieczenie przy ujściu cewki moczowej, wywołane podrażnieniem przez bakterie. Budzi to u chorej osoby poważny dyskomfort, przez który pobyt w toalecie staje się prawdziwą męką.
Częste oddawanie moczu
Kolejnym typowym objawem zapalenia pęcherza jest częste oddawanie moczu i odczuwanie nadmiernego parcia na pęcherz. Jest to tym bardziej uciążliwe, że po wejściu do toalety nie oddaje się dużej porcji moczu, lecz jedynie odrobinę. Wychodzi się z WC, a po chwili znowu czuje się silne parcie. Trudno to wytrzymać w pracy lub w szkole. Jednocześnie w niektórych przypadkach choroby możliwe jest popuszczanie, co także powoduje dyskomfort i konieczność noszenia wkładek higienicznych.
Leczenie zapalenia pęcherza
Poza charakterystycznymi objawami zapalenia pęcherza niezbędne jest również wykonanie odpowiednich badań. Jest to badanie moczu i posiew, który pomaga zdiagnozować, jakie oraz ile bakterii znajduje się w pęcherzu. Pomaga to w przepisaniu odpowiednich leków. Lekarz pierwszego kontaktu przepisze odpowiednią dawkę tabletek oraz zaleci połykanie dużej ilości witaminy C, zazwyczaj w tabletkach.Zalecane jest także spożywanie dużej ilości płynów – ciepłej wody z cytryną, herbaty z cytryną, herbaty z sokiem malinowym. Każdy z tych składników pomaga w usuwaniu bakterii zalegających w pęcherzu. Dobrze działa także ogrzewanie podbrzusza ciepłym kocem lub termoforem.