Orzechy – rodzaje i właściwości
Orzechy – rodzaje i właściwości
Orzechy idealnie nadają się na przekąski, nawet kiedy jest się na ścisłej diecie. Zawierają wiele składników odżywczych oraz różne rodzaje witamin, które wspierają organizm w prawidłowym działaniu. Jednak rodzajów orzechów jest wiele i każdy z nich ma nieco inne właściwości. W związku z tym warto zapoznać się z kilkoma, żeby wiedzieć, kiedy włączyć je do jadłospisu.
Orzeszki ziemne
Jednym z popularniejszych rodzajów orzechów są orzeszki ziemne. Uprawia się je obecnie w Ameryce Południowej, w Indiach, w Chinach. Służą do wyrobu smacznego masła orzechowego, lecz nie tylko. Są częstym dodatkiem różnych słodyczy, jak również same w sobie traktowane są jako przekąska. Można dostać je w wersjach solonych oraz z miodem. Poza różnymi możliwościami podawania orzeszki ziemne mają i inne zalety. Posiadają wiele składników mineralnych: potas, cynk, żelazo, magnez oraz witaminy, w tym witaminę E, poprawiającą urodę i witaminy z grupy B. Niestety, orzeszki ziemne bywają bardzo silnym alergenem.
Orzechy włoskie
Popularne w Polsce przede wszystkim w okresie Bożego Narodzenia, kiedy są dodatkiem do ciast i ciasteczek, a dodatkowo są chętnie rozłupywane i przegryzane na deser. Nie warto zaprzestawać tego rytuału i później, ponieważ znajduje się w nich zdrowe białko, witaminy z grupy B, witamina E oraz kwasy omega-3, które mają zbawienny wpływ na cały organizm. Łatwo się wchłaniają, a do tego poprawiają stan dobrego cholesterolu.
Orzechy pekan
Lubianymi orzechami i wartymi podjadania są również orzechy pekan. Są słodkie, w porównaniu do innych orzechów, a ich skorupka nie wymaga specjalnego rozłupywania. Wystarczy ścisnąć ją w palcach i sama pęka. Orzechy pekan są polecane w wielu dietach, gdyż zawierają bardzo dużo witaminy E oraz innych przeciwutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, wywołujących choroby. Dodatkowo pozwalają na uporanie się z nadwagą oraz nadciśnieniem, które uznawane jest za chorobę cywilizacyjną.
Orzechy makadamia
Makadamia to najdroższy z dostępnych orzechów, jednak bardzo smaczny i zasobny w liczne składniki odżywcze. Poza typowymi dla orzechów witaminami E, B2, B5, B6 oraz potasem i wapniem zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ze względu na ich zawartość uznawany jest za najtłustszy orzech na świecie. Wpływa bardzo dobrze na regenerację oraz nawilżenie skóry, jak również na obniżanie poziomu złego cholesterolu.
Orzechy brazylijskie
Orzechy brazylijskie są jednymi z najcenniejszych orzechów na świecie. Zbiera się je z dziko rosnących drzew i wyrabia oleje, mydła, a nawet smary, ponieważ zawartość tłuszczu w nich to aż 50%. Jedna nie tylko tłuszcze są cenne. W orzechach brazylijskich znajdują się duże ilości selenu oraz cynku. Cynk poprawia krążenie krwi oraz działa antybakteryjnie, natomiast selen sprawdza się przy usuwaniu wolnych rodników, które mogą być powodem licznych chorób.