Piękne barwy w ogrodzie przez cały sezon – jak to zrobić?
Piękne barwy w ogrodzie przez cały sezon – jak to zrobić?
Ogrody to wyjątkowe dzieła sztuki, tworzone przez naturę i człowieka. Wybierając odpowiednie rośliny i sadząc je we właściwych miejscach, możemy uzyskać bardzo piękny efekt. Trzeba pamiętać, że ogród jest zmienny – jedne rośliny przekwitają, a zakwitają inne. Planując, co i gdzie posadzić, nietrudno uczynić swój ogród miejscem, które będzie zachwycało przez cały rok. Zimą ogród też może cieszyć oczy dzięki roślinom zimozielonym, takim jak ostrokrzew, berberys czy mahonia.
Kiedy kwitną rośliny jednoroczne?
Rośliny jednoroczne żyją jeden sezon i kwitną w zależności od gatunku od maja do października, a nawet pierwszych przymrozków. Najwcześniej zakwitają te, które zostały jesienią wysiane do gruntu (chaber, nagietek, ostróżka polna). Z roślin jednorocznych można tworzyć kompozycje barwne jednocześnie pojawiających się kwiatów albo umieścić na rabacie grupy roślin kwitnących o różnych porach. Krótko kwitnące rośliny jednoroczne można wysiewać kilkakrotnie. Rośliny jednoroczne są świetnym uzupełnieniem rabat bylinowych.
Kiedy kwitną rośliny dwuletnie?
Rośliny dwuletnie, takie jak bratki, malwy, dziewanny czy naparstnice, potrzebują dwóch sezonów, aby wyrosnąć, zakwitnąć i wydać nasiona. Kwitną one w drugim roku po posadzeniu. Termin wysiewu musi być dobrany odpowiednio do cyklu wegetacyjnego, tak by roślina zdążyła przygotować się do zimowania. I tak malwy wysiewa się w maju, niezapominajki w czerwcu, bratki w lipcu i sierpniu. Zakwitną one w następnym roku.
Kiedy kwitną byliny?
Byliny są roślinami wieloletnimi, które długo zdobią nasz ogród. Kwitną o różnych porach, niektóre przez cały sezon, do października. Są byliny, które zaczynają kwitnąć już zimą, jak ciemierniki, którym nie przeszkadza, że w ogrodzie leży jeszcze śnieg.
Kalendarz kwitnienia
Jeśli chcemy stworzyć ogród, który będzie barwny przez cały sezon, powinniśmy zapoznać się z kalendarzem kwitnienia roślin. Można odpowiednio zaplanować nasadzenia, by przez cały czas na naszych rabatach pojawiały się kwiaty. Pamiętajmy, że ogród jest dynamiczny, stale się zmienia, i wybierajmy rośliny tak, by w momencie przekwitnięcia jednych zakwitały drugie.
Kilka propozycji
Przedstawiamy kilka propozycji roślin zakwitających o różnej porze. Takie zestawienie umożliwia stworzenie ogrodu, który cały czas będzie barwny:
* w maju kwitną różaneczniki, azalie, magnolie, lilaki, piwonie;
* w czerwcu kwitną róże, kosaćce, goździki, funkie;
* w lipcu kwitną lipy, lilie, tawułki, lawenda;
* w sierpniu kwitną hortensje, floksy, powojniki, hibiskus, grzybienie;
* we wrześniu kwitną rozchodniki, trawy, zawilce, astry, dereń.