Planujemy wycieczkę do Pragi
Planujemy wycieczkę do Pragi
Praga to stolica Czech, architektoniczna perełka, malowniczo położona nad Wełtawą. Miejsce, z którego nigdy nie chce się wyjeżdżać i do którego zawsze chce się wracać. Urzeka i zostaje w pamięci na zawsze. Od 1992 roku jej zabytkowe centrum z racji licznych walorów estetycznych i bogactwa zabytków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oto kilka cennych porad, które mogą Ci się przydać, jeśli planujesz spędzić weekend w stolicy naszych sąsiadów z południa.
Przygotowania do wyprawy
Planując zwiedzanie Pragi, zaopatrz się w dokładny plan miasta. To miejsce, w którym zabytkowych budowli i urokliwych miejsc jest mnóstwo – dobrze więc zakupić również solidny przewodnik turystyczny, by nie pominąć żadnego z nich. Jeszcze przed wyjazdem na mapie rozplanuj sobie również trasę wycieczki. Warto także zapoznać się z historią najciekawszych miejsc, wyszukać muzea i galerie, które mogłyby Cię zainteresować. Jeśli wybierasz się samochodem, poszukaj także dogodnie rozlokowanych parkingów. Na czas zwiedzania zrezygnuj jednak z tej formy poruszania się po tym mieście. Lepiej kupić dobowy bilet komunikacji miejskiej. Nie zapomnij także o rezerwacji noclegu. Praga posiada doskonale rozwiniętą bazę tego typu obiektów, więc bez problemu znajdziesz coś nieopodal centrum.
Zwiedzamy
Rozpocznij od królewskiej dzielnicy Hradczany (uwaga – to wycieczka dla osób mogących i lubiących spacerować, czeka Cię bowiem piesza wędrówka pod górkę – miejsce to jest położone na wzgórzu). Tutaj zobaczysz między innymi zamek królewski, katedrę świętego Wita, świętego Wojciecha i świętego Wacława, urokliwą Złotą Uliczkę, bazylikę świętego Jerzego czy Belweder otoczony wspaniałymi ogrodami. Ciekawy architektonicznie jest także, położony już w innej części miasta, budynek kolegium jezuickiego – Clementinum. Jedną z najbardziej charakterystycznych i najczęściej odwiedzanych przez turystów z całego świata atrakcją turystyczną jest Most Karola, który mierzy ponad 500 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości. Jego budowę rozpoczął Karol IV Luksemburski, wmurowując tu 9 lipca 1357 roku kamień węgielny.
Ciekawostki
Wspomniany wyżej władca urodził się w Pradze, podobnie jak kilka innych, sławnych osobistości: Franz Kafka, Václav Havel czy Helena Vondráčková. Ciekawostką jest również fakt, iż w tym mieście zobaczysz kilkanaście synagog, które mieszczą się w obrębie żydowskiej historycznej dzielnicy Josefov. Większość z nich przetrwała II wojnę światową i można je podziwiać do dziś w niemalże identycznym stanie, w jakim zostały one zbudowane. Najstarsza z nich pochodzi prawdopodobnie z przełomu XI i XII wieku. Praga może się także poszczycić najstarszym w Europie Środkowej uniwersytetem – jest to Uniwersytet Karola, którego założenie datuje się na XIV wiek.