Przepis na smaczne oponki
Przepis na smaczne oponki
Tłusty czwartek to bardzo smaczne święto, w czasie którego można do woli objadać się pączkami. W zależności od upodobań mogą to być tradycyjne pączki z dżemem lub z innymi dodatkami – z budyniem, z galaretką. Jednak i od nich można odejść na rzecz smacznych i delikatnie chrupiących oponek z cukrem pudrem albo z lukrem.
Niezbędne składniki
Przygotowanie dobrych składników jest niezbędne do wykonania dobrych oponek na tłusty czwartek. Warto zadbać o nie odpowiednio wcześniej i zaczynając, mieć na stole:
* 260 g mąki pszennej,
* 260 g twarogu,
* 6 g cukru waniliowego,
* 2 żółtka,
* 1/4 szklanki cukru,
* 1 łyżeczkę octu,
* 1 łyżeczkę sody oczyszczonej,
* 125 ml śmietany kwaśnej,
* olej do smażenia,
* cukier puder do posypania.
Poza produktami spożywczymi niezbędny jest jeszcze rondel, stolnica oraz papierowe ręczniki, na których będzie można odsączyć oponki z nadmiaru tłuszczu.Wyrabianie ciasta
Ser do wykonania oponek należy zemleć, jeżeli zakupiło się ser w kostce. Często posiadają one grudki, które zaburzają jednolitą konsystencję ciasta na pączki. Zamiast twarogu w kostce można kupić już zmielony ser do sernika, jednak jest on sprzedawany w pudełkach zawierających aż 1 kg sera, więc przydaje się tylko, kiedy chce się upiec więcej oponek. Po zmieleniu sera należy dodać do niego wszystkie składniki, poza olejem i cukrem pudrem, i wyrobić z nich gładkie, jednolite ciasto. Gdy przyjmie ono taką postać, należy wyłożyć je na stolnicę wysypaną mąką i rozwałkować na grubość 0,5 centymetra.
Smażenie oponek
Po rozwałkowaniu ciasta należy wycinać z niego równe koła, najlepiej przy pomocy szklanki, a następnie w nich wycinać dziurki przy pomocy nakrętki od butelki. W taki sposób uzyskuje się równe krążki, które można smażyć na głębokim oleju. Powinien być on dobrze rozgrzany. Po wrzuceniu oponek do rondla należy smażyć pączki aż do przybrania przez nie jasnobrązowego koloru. Wyjmujemy i odkładamy na ręczniki papierowe, które wchłoną nadmiar tłuszczu.
Podawanie oponek
Oponki smakują wyśmienicie zarówno zaraz po upieczeniu, jak również po całkowitym ostygnięciu, a nawet dzień później. Można podawać je posypane cukrem pudrem, zmielonym cukrem trzcinowym lub polane lukrem waniliowym. Ze względu na swój lekko serowy smak są dobre również bez dodatków i popijane herbatą z dodatkiem cytryny.