Przycinanie gałęzi drzew – podstawowe zasady
Przycinanie gałęzi drzew – podstawowe zasady
Przycinanie gałęzi drzew jest bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną, dzięki której wzmacniamy drzewo i chronimy je przed chorobami, a także nadajemy jego koronie właściwy kształt. Jednak należy przycinać gałęzie we właściwy sposób, w przeciwnym razie bowiem możemy zaszkodzić drzewu. Przycinanie trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem okresu wegetacji, zanim drzewa puszczą soki. Używać należy jedynie ostrych i czystych narzędzi. Gałęzie należy również ciąć odpowiednio, by nie zranić pnia. Wtedy nasze drzewo będzie właściwie pielęgnowane.
Nie należy ucinać gałęzi zbyt blisko pnia, gdyż może to spowodować jego uszkodzenie. Miejsce, gdzie kora została zdarta, mogą łatwo zainfekować choroby grzybowe.
Przycinamy gałęzie drzewa – krok pierwszy
Zanim zetniemy wybraną gałąź, powinniśmy usunąć wszystkie mniejsze gałązki, które z niej wyrastają. Choć może się wydawać, że jest to zbędne, a w dodatku bardzo pracochłonne, należy to zrobić. Zdecydowanie ułatwi to dalszą pracę i zwiększy nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy usuwamy spory konar.
Przycinamy gałęzie drzewa – krok drugi
Po usunięciu wszystkich drobniejszych gałązek możemy przystąpić do dalszej pracy. W odległości około 60 cm od pnia wykonujemy nacięcie. Tniemy od spodu w poprzek gałęzi, a cięcie powinno sięgać mniej więcej dwóch trzecich jej grubości.
Przycinamy gałęzie drzewa – krok trzeci
Po wykonaniu dolnego nacięcia należy wykonać w odległości kilku centymetrów nacięcie górne.
Przycinamy gałęzie drzewa – krok czwarty
Kiedy zaczniemy ciąć gałąź od góry, w pewnym momencie pęknie ona dokładnie w tym miejscu, gdzie zostało wykonane pierwsze nacięcie. Kończymy cięcie, tak aby usunąć większą część gałęzi. Pozostaje do odcięcia jeszcze jej sześćdziesięciocentymetrowy fragment. Nie jest on już ciężki i nie spowoduje uszkodzenia drzewa, gdy się odłamie. Staramy się go uciąć jak najbliżej pnia.
Przycinamy gałęzie drzewa – krok piąty
Po odcięciu gałęzi należy zranione miejsce zabezpieczyć maścią ogrodniczą albo farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (fungicydu). Ewentualnie można spryskać je środkiem grzybobójczym. Zapobiegnie to rozwojowi chorób.