Przyczyny opuchlizny nóg
Przyczyny opuchlizny nóg
Przyczyny powstawania obrzęków nóg mogą być najróżniejsze. Mogą one pojawić się np. po spędzeniu całego dnia w niewygodnych butach albo po spacerze na wysokich obcasach. Niestety, najczęściej opuchnięte nogi są oznaką, że w organizmie dzieje się coś złego. Jeżeli więc zauważysz u siebie obrzęki nóg i stóp, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. W momencie gdy poznasz źródło problemu, będziesz mogła zastosować odpowiednie leczenie.
Zaburzenia układu krążenia
Najczęściej takie obrzęki pojawiają się wieczorem i znikają po nocy. Dlatego najczęściej winowajcą jest zbyt długie stanie lub chodzenie. Często są skutkiem wzrostu ciśnienia w żyłach albo zatrzymania sodu i wody w ciele. Przez to wrasta objętość płynów w organizmie, w skrajnych przypadkach możesz nagromadzić dodatkowe 3 – 5 litrów. Jeżeli naciśniesz palcem taką opuchliznę, z reguły pozostaje po tym dołek. W miarę jak choroba postępuje, w czasie dotykania odczuwa się twardość, skóra sinieje, a obrzęki nie ustępują już po nocy. Rada: jeżeli zauważysz u siebie takie objawy, koniecznie powinnaś udać się do lekarza.
Zagrożenie pojawieniem się żylaków
Opuchnięte kostki oraz ból łydek przy dłuższym staniu albo chodzeniu może świadczyć o zaburzeniach w obrębie mikrokrążenia. Jego skutkiem może być rozszerzenie się żył, a także uszkodzenie ich ścianek i zastawek. W momencie gdy krew zalega przez dłuższy czas w jednym miejscu żyły, rozwija się tam stan zapalny, czego skutkiem jest powstanie żylaka.Rada: żeby uniknąć takiej sytuacji, powinnaś nosić wygodne buty na płaskich obcasach. Powinnaś również zacząć wykonywać codzienne prace domowe na siedząco. Jeżeli twój zawód wymaga długiego czasu spędzonego w pozycji stojącej, staraj się przenosić w tym czasie ciężar z jednej nogi na drugą. Możesz również od czasu do czasu pobudzić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, stając na palcach. Powinnaś również dbać o to, by twoja waga była prawidłowa.
Leczenie nadczynności tarczycy
Skutkiem leczenia tarczycy może być obrzęk w obrębie łydek. Jednak zanim się pojawi, ze skóry zaczynają zazwyczaj wypadać włoski. Tworzą się również zgrubienia, a cera zmienia swoją barwę na różowawą albo brązowieje. Nogi zaczynają wyglądać, jakbyś obkleiła je jakąś twardą masą. W miejscu uciśnięcia nie pojawiają się już dołki. Towarzyszami obrzęków nóg mogą być opuchnięte powieki i wory pod oczami. Te dwie ostatnie pozycje mogą utrzymać się nawet kilka miesięcy po zakończeniu leczenia. Zmiany w obrębie łydek ustępują po koło roku, czasem jednak proces trwa nawet do dwóch lat. Rada: jeżeli chcesz przyspieszyć zniknięcie obrzęków, powinnaś zastosować maści zawierające glikokortykosteroidy.
Brak ruchu
Opuchlizna, która pojawia się w momencie, gdy nasze ciało pozostawało przez dłuższy czas w bezruchu, np. po długim staniu, jeździe samochodem, locie samolotem czy unieruchomieniem w łóżku, z reguły ma związek z wolniejszym przepływem limfy. Rzadko kiedy jest objawem utajonych chorób układu krążenia.Rada:s taraj się często zmieniać pozycję, np. siedząc, przenoś ciężar ciała z jednego pośladka na drugi. Jeżeli jest to możliwe, postaraj się ułożyć nogi wysoko. Po zakończeniu podróży połóż się z nogami ułożonymi powyżej serca i staraj się wytrwać w tej pozycji przez 10 minut.
Obrzęki po urazach
Takie obrzęki najczęściej pojawiają się w okolicy stawów łokciowych i kolanowych, czasem problem dotyka stawy skokowe i całe stopy. Zazwyczaj towarzyszy im ból, niekiedy tzw. sztywność poranna. Z powodu obrzęku trudno włożyć buty czy zgiąć daną kończynę. Dolegliwości przechodzą, gdy uda się całkowicie rozruszać stawy. Rada: konieczna jest wizyta u reumatologa. Taki specjalista dobierze ci odpowiedni program leczenia.