Skuteczna dieta na poprawę koncentracji
Skuteczna dieta na poprawę koncentracji
Dobra koncentracja to przede wszystkim kwestia właściwego działania mózgu. Im jest lepiej odżywiony, tym lepiej działa, w związku z czym nie można ignorować w jadłospisie produktów, które są dla niego istotne. Trzeba planować posiłki w taki sposób, żeby każda część ciała dostała wszystkie niezbędne jej do prawidłowego działania składniki. Jeśli jedzeniem dobrze zadba się o mózg, odczuje się wyraźną poprawę pamięci i koncentracji, tak ważnej w codziennym życiu.
Prosto z wody – ryby
Wszyscy wiedzą, że rybę warto jeść, jednak nawet ci, którzy ją lubią, nie jadaną jej zbyt często. W trosce o dobrą koncentrację dobrze jest zmienić to zapomnienie na jedzenie ryb morskich przynajmniej dwa razy dziennie. Ryby słodkowodne również są istotne, jednak w morskich znajduje się duża ilość jodu, który jest potrzebny tarczycy, a przede wszystkim nienasycone kwasy omega-3. To właśnie one są niezbędne do budowy błony komórkowej neuronów oraz rozwoju neuroprzekaźników, dzięki którym informacje są przekazywane o mózgu w szybkim tempie. Kwasy omega-3 zwiększają również wydzielanie serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój. Zaburzenia w jego wytwarzaniu przyczyniają się do rozwoju depresji i zaburzenia funkcji umysłowych.
Ważne jajka
Krzywdzące opinie o szkodliwości jajek należy odłożyć na bok. Nie są one konieczne w nadmiarze, jednak dla zdrowej osoby 4 w tygodniu, a dla osoby z wysokim cholesterolem 2 to wystarczająca ilość, żeby mózg otrzymał niezbędne składniki. W jajkach znajduje się lecytyna, która jest składnikiem każdej komórki ciała oraz jest jednym z ważnych elementów budulcowych układu nerwowego, który oplata mózg gęstą siecią połączeń. Dodatkowo składnik ten poprawia pamięć, a także przyśpiesza wymianę informacji pomiędzy połączeniami nerwowymi w mózgu.
Zboże i pieczywo
Wiele osób wyłącza ze swojego jadłospisu pieczywo, makarony oraz inne produkty zbożowe, uważając je za tuczące. Niestety, odbija się to później na sprawności umysłowej, gdyż z braku ważnych składników mózg nie funkcjonuje odpowiednio. Z tego powodu w każdym posiłku, codziennie powinny znaleźć się albo dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego, albo 5 łyżek makaronu, albo 5 łyżek płatków owsianych. Każdy z tych produktów dostarcza do mózgu niezbędnej dla jego pracy glukozy. Dużo mówi się o zapotrzebowaniu mózgu na cukier, jednak nie powinien to być cukier dostarczany ze słodyczy, lecz właśnie z produktów zbożowych, które są w pełni wykorzystywane przez organizm i nie odkładają się jako tkanka tłuszczowa w takim stopniu jak cukierki.
Niezbędne mięso
Według niektórych badań antropologicznych człowiek zawdzięcza swoją ewolucję temu, że zaczął jeść mięso. Do dzisiaj jest ono jednym z niezbędnych składników diety, ponieważ zawiera białko, które wykorzystywane jest do tworzenia tkanki mózgowej. Poza białkiem jest w nim dużo witamin z grupy B, które pomagają mózgowi wchłaniać żelazo i magnez z jedzenia, a także witamina PP, zwana niacyną. Gdy jest jej w organizmie za mało, nie tylko osłabia się koncentracja, ale pojawiają się problemy z bezsennością. Nie oznacza to, że mięsem należy się objadać, ponieważ dwa plasterki wędliny dziennie w zupełności wystarczą dla zaspokojenia potrzeb organizmu i mózgu.