Sposób nadziewania pączków – porady i wskazówki
Sposób nadziewania pączków – porady i wskazówki
Smaczne pączki to przede wszystkim pączki z nadzieniem. Może być ono bardzo różne, od najpopularniejszego dżemu z róży po budyń i czekoladę. Ze względu na to, że pączki można przygotować samodzielnie, w domu, warto wiedzieć, w jaki sposób nadziewać je, aby wyglądały estetycznie oraz aby nadzienie nie wypłynęło.
Czas nadziewania
Nadziewanie pączków może wydawać się problematyczne, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają wypiekać takie przysmaki. Jednak już na początku warto wiedzieć, że istnieją dwie podstawowe możliwości nadziewania – przed smażeniem oraz po usmażeniu. Zazwyczaj osobom początkującym poleca się drugi sposób, ponieważ jest bezpieczniejszy. Nie zachodzi obawa, że nadzienie wypłynie, tak jak przy surowych pączkach. W ich przypadku w czasie smażenia może dojść do wypłynięcia nadzienia i nasiąknięcia ciasta zbyt dużą ilością tłuszczu.
Szpryca cukiernicza
Wygodnym i prostym w użyciu narzędziem do nadziewania jest szpryca cukiernicza. Zasada jej działania jest bardzo prosta – wkłada się do niej wybrane nadzienie: dżem, czekoladę, budyń, krem, a następnie wbija ją w pączek i wciska nadzienie. Przysmak może być nadziewany zarówno przed smażeniem, jak i po nim, chociaż ze względu na stabilność pączka, najlepiej zrobić to po usmażeniu. Łatwiej go wtedy chwycić oraz wypełniać, wiedząc, że nie zepsuje się on w czasie pobytu na patelni.
Strzykawka lekarska
Zamiast szprycy cukierniczej można użyć również strzykawki lekarskiej. Trzeba jednak pamiętać, że nie może to być cienka strzykawka, lecz szersza, z odpowiednio dużym wylotem, aby dżem lub inne nadzienie mogło swobodnie przez nią przepływać. Najwygodniej używać strzykawki do lekko rozrzedzonego nadzienia albo do kremu czekoladowego, który z pewnością nie zablokuje wylotu. W przypadku używania strzykawki zasada jest taka sama jak przy szprycy cukierniczej. Wbija się ją do upieczonego pączka – z boku lub od spodu – i wciska masę do środka przysmaku. Jest to sposób szybki i czysty, a do tego można z powodzeniem napełnić w ten sposób dużą ilość pączków.
Nadziewanie ręczne
Można również zastosować inny sposób nadziewania pączków, czyli własne ręce albo łyżeczkę deserową. Jednak w przypadku zastosowania takiej metody należy nadziewać pączki jeszcze przed smażeniem. Przygotowane ciasto na pączki należy rozwałkować, a następnie przy pomocy szklanki wyciąć w nim kółka. Następnie na jedną połowę nałożyć łyżeczką dżem lub marmoladę i przykryć drugą połową kółek z ciasta, skleić z boku i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W przypadku chęci posiadania nadzienia z czekolady, wystarczy na surowe ciasto położyć kostkę czekolady – gorzkiej, mlecznej, białej – i skleić krążki. W czasie smażenia czekolada rozpuści się na płynną masę. Jedyną wadą takiego nadzienia jest to, że po wystygnięciu pączków czekolada może ponownie stwardnieć.