Jak uprawiać lawendę?
Jak uprawiać lawendę?
Lawenda kojarzy się przede wszystkim z pięknym zapachem, który koi nerwy i sprawia, że siedzenie na tarasie lub na balkonie staje się przyjemnością. Może być uprawiana zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Za każdym razem cieszy nos oraz oko, ponieważ jej kwiaty mają piękny fioletowy kolor.
Sadzenie lawendy
Nasiona lawendy można z powodzeniem kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni. Okres wysiewu może być różny. Możliwe jest sadzenie już w listopadzie. Niektóre gatunki lawendy są odporne na mróz. W okresie od jesieni do zimy wypuszczą korzenie, po czym przejdą w stan hibernacji, który zakończy się kwitnięciem na wiosnę. Możliwe jest również wysiewanie na przełomie marca i kwietnia, jednak trzeba liczyć się z tym, że nasiona mogą wyrosnąć nierównomiernie.
Miejsce dla lawendy
Lawenda bardzo lubi miejsca dobrze nasłonecznione. W zacienionych nie będzie dobrze rosnąć, nie wyrośnie tak bujna ani w intensywnym kolorze. Trzeba jednak zadbać o to, żeby była zasłonięta przed wiatrem, więc zanim się ją posadzi, warto zadać sobie pytanie, jak często wieje w okolicy oraz z jaką mocą. Lekki wietrzyk nie zaszkodzi, jednak wichura sprawi, że lawendowa rabata nie będzie prezentowała się zbyt dobrze.
Gleba dla lawendy
Przed zasadzeniem lawendy trzeba upewnić się, że przygotowana dla niej ziemia jest odpowiedniego rodzaju. Najlepiej sprawdza się gleba bogata w wapń i dobrze spulchniona tuż przed samym sadzeniem. Można dodać odrobinę nawozu, jednak nie za dużo, ponieważ zarówno nawozy azotowe, jak i obornik mogą nadmiernie zakwasić podłoże. Należy unikać ziemi gliniastej, która jest za ciężka dla lawendy.
Podlewanie lawendy
Podlewanie lawendy powinno być ostrożne. Nie powinno się jej przelewać, ponieważ może sobie nie poradzić z nadmiarem płynu i zacząć gnić. Szybciej da sobie radę z chwilowym przesuszeniem, jednak najlepszą sytuacją jest niedopuszczanie do tego, żeby doszło do jednej lub drugiej sytuacji, poprzez regularne sprawdzanie stanu gleby.
Pielęgnacja lawendy
Wśród zabiegów pielęgnacyjnych, które są przydatne dla lawendy, najważniejsze jest jej przycinanie. Dzięki temu rośnie ona lepiej, bujniej, a nawet można nadawać jej pożądany kształt, co jest szczególnie istotne w ogrodach. Zadbana, przycięta fantazyjnie lawenda staje się prawdziwą ozdobą, podziwianą przez sąsiadów. Istotne jest również odchwaszczanie grządek lawendy, żeby nic nie zabierało jej korzeniom składników mineralnych oraz dostępu słońca, powietrza oraz wody.