Jak zebrać własne nasiona pomidorów?
Jak zebrać własne nasiona pomidorów?
Jeśli udało nam się wyhodować szczególnie smaczne pomidory, warto powtórzyć sukces w następnym roku. Dlatego trzeba zadbać o to, by pozyskać nasiona do wysiewu. Nie jest to bardzo pracochłonne, ale warto wiedzieć, jak to zrobić, bo żeby mieć z nasion pożytek, trzeba je odpowiednio zebrać i przechować.
Słoik z nasionami poddanymi fermentacji warto opisać, podając datę rozpoczęcia procesu, żeby nie przetrzymać nasion zbyt długo.
Zbieranie nasion pomidorów – krok pierwszy
Nasiona należy zebrać z naprawdę dorodnych, dojrzałych pomidorów, oczywiście tych, które nam smakują. Pomidory trzeba przekroić wzdłuż na pół. Teraz delikatnie oddzielamy żel z nasionami od miąższu, pomagając sobie łyżeczką. Nasiona wraz z żelem wlewamy do słoika.
Zbieranie nasion pomidorów – krok drugi
Do słoika z nasionami dolewamy drugie tyle wody, zakręcamy i pozostawiamy na pięć do siedmiu dni. Raz lub dwa razy na dzień można wstrząsnąć słoik, aby łatwiej oddzielić żel od nasion. Mieszanka w słoiku zaczyna fermentować, a nasiona opadają na dno, oddzielając się od żelu. Te, które pozostają na powierzchni, nie nadają się i trzeba je wyrzucić.
Zbieranie nasion pomidorów – krok trzeci
Po tygodniu opróżniamy słoik. To, co zebrało się na wierzchu, zbieramy delikatnie łyżeczką i wyrzucamy. Pozostałe nasiona wylewamy na sitko i płuczemy pod zimną wodą, pozbywając się pozostałości miąższu oraz żelu.
Zbieranie nasion pomidorów – krok czwarty
Zebrane nasiona należy teraz wysuszyć. Powinno to trwać około tygodnia. Nie powinno się suszyć nasion na papierowym ręczniku, bo się do niego przykleją (zawsze pozostaje na nasionach trochę żelu). Najlepszy jest szklany albo porcelanowy talerzyk, od którego łatwo będzie nasiona odkleić. Może także być czysta ściereczka. Podczas suszenia dobrze jest co pewien czas przemieszać nasiona.
Zbieranie nasion pomidorów – krok piąty
Kiedy nasiona będą już z pewnością suche (wilgotne zapleśniałyby i nie byłoby z nich żadnego pożytku), można je przełożyć do szczelnego pojemnika plastikowego lub szklanego. Nasiona można także przechowywać w papierowej kopercie. Konieczne jest opisanie zawartości – powinno się podać nazwę odmiany oraz datę zebrania nasion. Nasiona powinny być przechowywane w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Zachowują zdolność kiełkowania przez dwa, a nawet trzy lata.