Sposoby leczenia anginy
Sposoby leczenia anginy
Fakt, że za oknem świeci słońce, a temperatura rośnie z dnia na dzień, nie oznacza, że do nadejścia zimy nie będą pojawiały się żadne zachorowania. Niestety, angina jest chorobą, która szczególnie polubiła lato i właśnie wtedy daje się we znaki. Ciepło słońca, zimno klimatyzacji albo zimnych napojów sprawiają, że w gardle zaczyna pojawiać się ból, obrzęki i ogólny dyskomfort. Angina zaatakowała i trzeba ją zwalczyć.
Syrop z cebuli
Angina nie jest aż tak dokuczliwa, żeby wymagała leżenia w łóżku, pod kołdrą i kocem, jednak dla przyniesienia ulgi w bólu potrzebne są specyfiki łagodzące ból gardła. Dobrze sprawdza się przy tym syrop z cebuli. Jego wykonanie jest wyjątkowo proste. Wystarczy 1 – 2 duże cebule obrać z łupinek, pokroić na plasterki i ułożyć w słoiku. Zasypać kilkoma łyżkami cukru, po czym pozostawić w ciepłym miejscu. Już po 4 – 5 godzinach można będzie pierwszy raz spróbować syropu. Dzięki niemu łatwiej złagodzić ból, a przede wszystkim pozbyć się bakterii z gardła.
Dobry czosnek
Czosnek jest równie skuteczny w zwalczaniu anginy, jak cebula. W jego przypadku nie trzeba robić nalewek ani syropów z ząbków. Wystarczy codziennie zjeść 1 – 2 kromki chleba, np. w postaci grzanek, wcześniej nacierając je mocno czosnkiem. Nie tylko będzie z nich smaczny posiłek, ale również lek, ponieważ czosnek ma właściwości niczym antybiotyk.
Płukanie gardła
Ze względu na to, że angina to przede wszystkim stan zapalny gardła, trzeba zrobić wszystko, aby pozbyć się bakterii i ewentualnej ropy, która się w nim znajduje. Można zrobić to przy pomocy płukanek, najlepiej ziołowych. Do płukania nadaje się rumianek, szałwia, liście maliny, tymianek. Wszystkie one mają działanie łagodzące podrażnienia, regenerujące błonę śluzową gardła oraz działają antybakteryjnie. Płukanie powinno odbywać się 3 – 4 razy dziennie aż do całkowitego wyleczenia.
Niezbędne napoje
W czasie choroby należy również bardzo dużo pić, gdyż to nawilża gardło oraz przynosi ulgę. Można popijać napoje chłodne, ale nie lodowate albo ciepłą herbatę z cytryną. Zawarta w cytrynie witamina C powoduje, że wzmacnia się odporność, a drogi oddechowe są odkażane. Można także popijać ciepły bulion. Wybór napoju jest uzależniony od indywidualnych cech, ponieważ jednym przynosi ulgę zimno, a innym ciepło.
Odpoczynek w chorobie
Pomimo że angina nie wymaga leżenia w łóżku ani zimnych kompresów, konieczny jest odpoczynek. Brak wychodzenia z domu, przerwa w uprawianiu sportu, całodniowych zabaw. Organizm powinien mieć czas na zwalczenie choroby, żeby nie przerodziła się ona w poważniejszą infekcję. Warto również kontrolować temperaturę ciała w czasie zachorowania na anginę i w razie pojawienia się gorączki przyjąć leki zmniejszające stan zapalny.