Sposoby leczenia zapalenia gardła
Sposoby leczenia zapalenia gardła
Zapalenie gardła jest infekcją, która występuje szczególnie często jesienią i zimą. Jest uciążliwe, bolesne i powoduje, że przełykanie tak jedzenia, jak i śliny stanowi prawdziwe wyzwanie. Najczęściej jest wywołane przez wirusy i wymaga podjęcia szybkiego leczenia, zarówno środkami domowymi, jak i farmakologicznymi.
Objawy zapalenia gardła
Infekcja gardła jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Głównym objawem jest zaczerwienienie gardła oraz jego ból, który może przypominać kłucie bądź drapanie. To z kolei powoduje odchrząkiwanie, o tyle niebezpieczne, że prowadzi do dalszego uszkodzenia błony śluzowej gardła. Pojawia się również uczucie suchości w gardle albo wrażenie, że ma się w nim ciało obce, którego nie można się pozbyć. Przy zapaleniu gardła zazwyczaj nie występuje wysoka gorączka.
Płukanki na gardło
Lecząc zapalenie gardła, nie można zapominać o płukankach. Pozwalają one nawilżyć gardło, leczą podrażnioną błonę śluzową oraz zmniejszają ochotę na odchrząkiwanie. Można w bardzo prosty sposób przygotować je w domu, z szałwii, sody oczyszczonej albo liści jeżyny.Sodę wystarczy wymieszać z ciepłą wodą, natomiast zioła trzeba zaparzyć w gorącej wodzie, pozostawić do ostudzenia, a następnie płukać gardło. Zabieg ten można powtarzać 3 – 4 razy.
Tabletki do ssania
Dobrze sprawdzą się również tabletki do ssania, np. z tymiankiem, które łagodzą ból, zmniejszają odruch odchrząkiwania oraz przyśpieszają zwalczanie wirusów zalegających w jamie ustnej i przełyku. Tabletki można bez problemu zakupić w aptece i stosować 1 co 2 – 3 godziny.Do nawilżania garda można używać również witaminy A. Zamiast połykać pastylkę, należy ją rozgryźć i wysysać płyn ze środka.
Inhalacje na gardło
Tak samo korzystnie jak płukanki sprawdzają się inhalacje. Dzięki nim z powodzeniem nawilża się gardło i stymuluje się błonę śluzową gardła do regeneracji.Inhalacje można przeprowadzać zarówno przy użyciu inhalatora, jak i domowym sposobem, jakim jest wlanie do miski 1 litra wrzątku i dodanie do niego wybranych składników – ziół albo olejków eterycznych, np. miętowego albo eukaliptusowego. Nad parą z takiej mieszanki należy się pochylić i wdychać ją przez 10 minut.
Płyny, płyny, płyny
W czasie zapalenia gardła konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Nie mogą one być jednak zimne ani bardzo gorące. Wystarczy, jeśli będą ciepłe. Herbata z miodem i cytryną, z sokiem malinowym albo herbatki ziołowe to najlepsze napoje. Równie dobrze sprawdzi się popijanie bulionu, który działa leczniczo na błonę śluzową gardła.