Jak sobie poradzić z alergią na pyłki?
Jak sobie poradzić z alergią na pyłki?
Alergia na pyłki, niezależnie, czy mocna, czy słaba, jest uciążliwa dla alergika. Niezbędne jest podjęcie kroków, które mają zmniejszyć objawy i przynieść ulgę. Nie każda wiosna i lato muszą kojarzyć się tylko z męką alergii i łykaniem wielu leków. Wystarczy wiedzieć, jak sobie pomóc.
Objawy alergii na pyłki
Alergia na pyłki, w zależności od tego, które uczulają, zaczynają się wiosną albo zimą. Pyłki wirują w powietrzu i powodują, że pojawia się katar sienny, swędzenie skóry, podniebienia, oczu. Oczy potrafią puchnąć i łzawić. Są to najbardziej typowe dla alergii na pyłki, jednak nie wszystkie muszą występować jednocześnie. Niektórzy odczuwają jedynie pieczenie oczu, inni katar, jeszcze inni cierpią, ponieważ odczuwają wszystko naraz i ci czują się zazwyczaj najgorzej.
Wizyta u lekarza
Mając alergię na pyłki, należy wybrać się do lekarza alergologa. Wapno, które można brać samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem, nie jest lekiem, który zmniejszy wszystkie istniejące objawy. U lekarza zostaną wykonane odpowiednie testy, pozwalające stwierdzić, które pyłki są szkodliwe dla pacjenta. Jednocześnie pozwoli to na dobranie leków, zazwyczaj tabletek i kropli do nosa. W przypadku bardzo silnego uczulenia proponowane będzie odczulanie.
Siatka przeciwpyłkowa
Niestety, nawet w domu nie jest się całkowicie bezpiecznym i pyłki mogą wpadać przez otwarte i uchylone okna. Ciężko w czasie ciepłych miesięcy nie otworzyć okna i siedzieć w zaduchu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest założenie siatki przeciwpyłkowej. Dzięki temu żaden niepożądany pyłek nie znajdzie się wewnątrz mieszkania i nie pogłębi objawów alergii.
Oczyszczacz powietrza
Dobrym urządzeniem dla alergika będzie również oczyszczacz powietrza. Pyłki dostają się do domu, roztocza fruwają w powietrzu i powodują, że objawy alergii nasilają się. Oczyszczacz poradzi sobie z tym, co drażniące. Najlepiej zdecydować się na przenośne urządzenie albo mieć je zawsze w sypialni, żeby leżąc w łóżku, nie cierpieć z powodu kataru.
Wietrzenie mieszkania
Jeżeli siatka przeciwpyłkowa stanowi zbyt duży wydatek, wówczas trzeba zamykać okna. Jednak nie mogą być zamknięte przez kilka miesięcy. W takiej sytuacji trzeba wietrzyć jedynie między 22 a 6 rano, kiedy brak jest aktywnych pyłków w powietrzu. Nic nie wpadnie do domu i nie będzie stanowiło zagrożenia.
Kontrola pyłków
Okres pylenia zmienia się i w różnych regionach jest inny. W związku z tym dobrze kontrolować to na bieżąco albo na stronach internetowych, albo przy pomocy kalendarzyków pylenia. Nie powinno się również wyjeżdżać w miejsca, w których pylenie właśnie nastąpiło i jest bardzo intensywne.