Jak pomóc sobie przy alergii?
Jak pomóc sobie przy alergii?
Alergia staje się coraz bardziej powszechną chorobą. Zagrożenie nią występuje niestety przez cały rok, gdyż jeśli mowa jest o alergii, rozróżnia się jej trzy rodzaje. Mamy więc alergię kontaktową, pokarmową i wziewną. Gdy do naszego organizmu dostanie się nietolerowany alergen, wówczas dochodzi do reakcji alergicznej i towarzyszących jej objawów: kataru, kaszlu, swędzenia skóry, łzawienia oczu. W aptece dostępne są bez recepty leki antyhistaminowe, które pomagają w zmniejszeniu dolegliwości alergicznych. Pamiętaj, że nie są to leki, które leczą alergię. Jeżeli objawy nie ustępują przez kilka dni stosowania leków, zgłoś się do lekarza specjalisty. Nieleczona alergia obciąża organizm i może prowadzić do groźnych powikłań.
Jakie leki?
Leki antyhistaminowe stosuje się raz na dobę. Zawierają one bowiem środki nowej generacji mające przedłużone działanie. Powszechnie stosowane w lekach środki to:* cetyryzyna* loratydyna* feksofenadyna.Minusem stosowania powyższych leków są skutki uboczne (senność, zaburzenia koncentracji, nudności, ból głowy, suchość w ustach). Przed użyciem preparatu antyhistaminowego sprawdź w ulotce, czy nie wpływa on ujemnie na prowadzenie pojazdów lub obsługę maszyn. Pomimo dostępności leków przeciwalergicznych bez recepty ich wybór lepiej skonsultować z lekarzem. Preparat wybrany na własną rękę może być nieodpowiedni z powodu np. interakcji z innymi stosowanymi stale lekami, dolegliwościami czy schorzeniami.
Dodatkowa pomoc z apteki
Reakcje alergiczne można łagodzić dodatkowymi preparatami. Na zatkany nos użyj kropli obkurczających naczynia błony śluzowej (Otrivin, Nasivin). Pamiętaj, by nie stosować ich dłużej niż 5 dni. Na łzawiące oczy zastosuj krople łagodzące podrażnione spojówki. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na skórze możesz zastosować preparaty, które łagodzą świąd, opuchliznę i pieczenie (Fenistil żel).
Domowe sposoby na alergię
Objawy alergii dają się złagodzić również domowymi sposobami. Znany i ceniony świetlik łąkowy pomoże Ci w złagodzeniu spojówek podrażnionych przez alergeny. W tym celu łyżeczkę ziela świetlika gotuj pod przykryciem przez 10 minut w szklance wody. Następnie ostudź. Nasącz w świetliku płatki kosmetyczne lub gaziki i przyłóż na powieki na kilka minut. Okłady powtarzaj kilka razy dziennie. Świąd skóry wywołany alergenami skutecznie złagodzisz dzięki olejkowi herbacianemu. Kilka kropel nierozcieńczonego olejku nanieś na swędzące miejsca i wmasuj w skórę.