Sposoby na poparzone podniebienie
Sposoby na poparzone podniebienie
Poparzenie podniebienia to bardzo nieprzyjemna sytuacja, która może dotknąć każdego, zarówno dziecko, jak i dorosłego. Za ciepły napój, za ciepła potrawa i gotowe. Ból, pieczenie, nieprzyjemne uczucia w czasie jedzenia, utrzymujące się nawet 2 – 3 dni. Żeby szybko złagodzić bolesne doznanie, można zastosować jeden ze sprawdzonych sposobów.
Płukanka z soli
Sól ma wiele ciekawych właściwości. Jedną z nich jest umiejętność łagodzenia różnych rodzajów bólu w jamie ustnej, w tym wynikających z poparzenia. Płukanka z soli przyniesie ulgę w bólu. Wystarczy wymieszać 1/4 łyżeczki soli kuchennej w 1 szklance ciepłej, lecz nie gorącej wody i rozpocząć płukanie. Delikatne, żeby nie doprowadzić do podrażnienia. Sól zdezynfekuje poparzone miejsce, złagodzi ból i poprawi stan śluzówki w jamie ustnej.
Okłady z lodu
Najłatwiejszym sposobem do zastosowania i łagodzenia poparzenia jamy ustnej jest lód i lekkie okłady z niego. Jest to łatwe do wykonania, nawet jeżeli do poparzenia dojdzie w restauracji. Napoje podawane w lokalach zawierają kostki lodu lub można o nie poprosić. Można wówczas ssać kawałek lodu, tak żeby po ustach rozchodziło się przyjemne zimno. Lód powinien zmieniać miejsce położenia w jamie ustnej, nie musi być dociskany do poparzonego miejsca, gdyż może wywołać zwiększenie się bólu.
Picie mleka
Wypicie chłodnego mleka przynosi znaczące ukojenie poparzonemu podniebieniu. Łagodzi podrażnienie, zmniejsza ból i pieczenie. Wystarczy wypić 1/2 szklanki schłodzonego produktu, żeby poczuć ulgę. Jeżeli z powodu alergii na mleko nie można go pić, wówczas wystarczy przepłukać usta mlekiem, efekt będzie identyczny.
Leki z apteki
Często posiada się w domu leki na owrzodzenia jamy ustnej albo na afty, które pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków. Są one zazwyczaj sprzedawane bez recepty i można ich z powodzeniem używać do zmniejszania podrażnienia po poparzeniu podniebienia. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość w obolałe miejsce i czekać na efekt.
W podobny sposób działają niektóre leki na gardło, które zawierają delikatne środki przeciwbólowe. Ich również można użyć, żeby poprawić stan jamy ustnej.
Ochrona jamy ustnej
Żeby nie musieć stosować żadnego z powyższych środków, warto zadbać o profilaktykę. Oznacza to nic innego jak powstrzymanie się przed jedzeniem bardzo gorących potraw oraz wypijaniem bardzo gorących napojów. Powinny lekko przestygnąć, aby były bezpieczne dla ust. Najlepiej zaczynać jedzenie i picie od wzięcia do ust niewielkiej ilości pokarmu, żeby sprawdzić, jaka jest jego temperatura. Uniknie się dzięki temu licznych nieprzyjemności.