Sposoby rozpoznawania płaskostopia
Sposoby rozpoznawania płaskostopia
Płaskostopie, zwane potocznie platfusem, nie jest cechą wrodzoną, ponieważ najmłodsze dzieci go nie posiadają. Może się ono rozwinąć dopiero, kiedy maluch z leżenia i raczkowania przechodzi do chodzenia. Gdy stopa jest nadmiernie obciążona, wówczas może dojść do jej zniekształcenia. Zdarza się jednak, że płaskostopie bywa diagnozowane bardzo późno, co uniemożliwia wczesne podjęcie leczenia i poprawę komfortu poruszania się.
Czym jest płaskostopie?
Chociaż pojawienie się płaskostopia nie jest wynikiem dziedziczenia, każdy maluch rodzi się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym, które zanika, kiedy mięśnie stóp stają się mocniejsze. Do 3 – 4 roku życia stopa dziecka powinna być już delikatnie sklepiona i podtrzymywana przez mięśnie. Jeśli sklepienia nie jest wykształcone lub jest bardzo niewielkie, może to być znak, że maluch ma płaskostopie.Zdarza się, że jest to kwestia problemów w budowie mięśni, ale równie często płaskostopie wynika z niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Żeby mięśnie stopy mogły poprawnie się rozwinąć oraz wzmocnić, dziecko musi swobodnie poruszać stopami. Oznacza to, że krępowanie mu nóg ciasnymi ubraniami, a przede wszystkim bucikami, niepozwalanie na chodzenie boso odbija się niekorzystnie na stopach. Mięśnie i więzadła zamiast wzmocnić się, stają się osłabione i zanikają.
Grupa ryzyka
Po urodzeniu dziecka nie trzeba od razu obawiać się, że maluch będzie miał płaskostopie. Schorzenie to występuje co prawda u 50% dzieci pomiędzy 2 a 4 rokiem życia, jednak częściej jako wspomniane płaskostopie fizjologiczne, które z czasem zanika.Jednak jeśli podczas tego szczególnego okresu popełni się pewne błędy i dziecko w momencie pójścia do szkoły ma nadal płaską stopę, jest to znak ostrzegawczy. Najczęściej popełniane błędy to kupowanie dziecku za małych butów albo zakładanie butów po starszym rodzeństwie. Na rozwój płaskostopia może wpłynąć również przekarmianie dziecka, ponieważ im większa waga, tym większe obciążenie stóp.
Domowy test na płaskostopie
Zanim podejmie się decyzję o wizycie u lekarza, można samodzielnie wykonać test na płaskostopie. Pierwszy z nich to test mokrej stopy. Gdy dziecko odbije mokrą stopę na podłodze albo na piasku i odbicie nie ma charakterystycznego dla stopy wgłębienia, oznacza to, że doszło do rozwinięcia się płaskostopia.Drugi test wymaga poproszenia dziecka, aby stanęło prosto, opierając stopy płasko na podłodze, a następnie na palcach. Jeżeli podczas stania stopy przylegają do podłoża całą powierzchnią, natomiast podczas stania na palcach nie widać łuku, to także znak, że mięśnie nie rozwinęły się poprawnie.
Badanie u lekarza
Domowe testy powinny znaleźć potwierdzenie w gabinecie lekarza ortopedy. Wykona on test komputerowy, który z całą pewnością oceni, czy dziecko ma płaskostopie. Jest to test komputerowy, wymagający jednak przejścia przez dziecko wyznaczonej przez lekarza trasy. Na jej podstawie i przy użyciu komputera lekarz określa, jak duży jest nacisk na każdą stopę. Jednocześnie można zmierzyć łuk stopy oraz oś stopy, co pozwala na wybranie sposobu leczenia.