Sposoby na zimową pielęgnację włosów
Sposoby na zimową pielęgnację włosów
Spadek temperatury, ogrzewanie, śnieg, wiatr – wszystko, co towarzyszy zimie, jest potencjalnym zagrożeniem dla kondycji włosów. Zazwyczaj nie są one w stanie wyglądać tak dobrze jak zimą oraz latem, jednak prawidłowa pielęgnacja może skutecznie je ochronić. Dotyczy to zarówno korzystania z kosmetyków, jak i odpowiedniego postępowania z włosami w czasie wychodzenia z domu.
Bez czapki ani rusz
Chociaż wiele kobiet buntuje się przeciwko czapce zimowej, uznając, że to ruina fryzury, zimą jest ona niezbędna. Ujemne temperatury działają negatywnie nie tylko na sam włos, ale i na cebulki, powodując, że włosy wolniej rosną, są słabsze i szybciej się łamią. Aby ochronić włosy przed takimi skutkami ubocznymi zimna, trzeba zakupić odpowiednią czapkę. Najlepiej, żeby była wełniana lub z materiału niesyntetycznego, co pozwoli skórze oddychać, oraz na tyle szeroka, by schowały się w niej wszystkie włosy.
Nie dla mokrych włosów
Wystawianie mokrej głowy za okno, wyjście z mokrymi lub nawet wilgotnymi włosami, kiedy zima panuje za oknem, nie jest mądrym pomysłem. Może być to powodem nie tylko poważnej choroby, ale także zniszczenia włosów. Woda, która wsiąka w nie w czasie mycia, pod wpływem zimna zamarza, zmieniając tym samym swoją objętość. Doprowadza to do rozsadzania włosa od środka. Nie widać tego oczywiście gołym okiem, jednak włos zaczyna być słabszy, co grozi zarówno rozdwajaniem się końcówek, jak i złamaniem.
Mycie włosów
Odświeżanie i odżywianie włosów poprzez ich mycie to zimą newralgiczna sprawa. Narażone na suche, w wyniku ogrzewania, powietrze szybciej się przetłuszczają, jednak codzienne mycie może je znacznie osłabić. Z tego powodu warto zastosować mycie szamponem co drugi dzień. Najlepiej wybierać do tego szampon do włosów suchych albo szampon z prowitaminami, który odżywi nie tylko włosy, ale i cebulki. Żeby nie mieć nieprzyjemnego uczucia tłuszczu na włosach w dni, kiedy nie używa się szamponu, można umyć włosy odżywką do spłukiwania. Nie obciąży ona włosów, lecz lekko odświeży i nawilży.
Konieczne nawilżanie
Przechodzenie z pomieszczeń ciepłych i klimatyzowanych na wilgotną i zimną temperaturę na zewnątrz jest charakterystyczne dla zimy. Sprawia to, że włosy zaczynają się wysuszać, łamać, matowieć. Żeby nie doprowadziło to do większych szkód, należy odpowiednio je nawilżać. Można robić to na kilka sposobów. Popularne są odżywki bez spłukiwania, chociaż dobrze jest zainteresować się również maskami do włosów. Zawierają one dużo witamin oraz środków nawilżających, a zastosowanie masek jest bardzo proste – nakłada się je na włosy na 15 minut, a następnie zmywa. Już po zmyciu czuć różnicę między włosami przed zabiegiem i po nim.