Uzależnienie od gier komputerowych – jak go uniknąć?
Uzależnienie od gier komputerowych – jak go uniknąć?
Gry komputerowe oraz gry sieciowe, w które gra się on-line, są coraz bardziej atrakcyjne. Dopracowana grafika oraz efekty dźwiękowe, interesująca fabuła i postaci zapewniają rozrywkę na naprawdę wysokim poziomie. Dlatego nieraz trudno jest ten wirtualny świat opuścić i powrócić do szarej codzienności i zwykłych obowiązków. O wiele przyjemniej przeżywa się atrakcyjne przygody w uniwersum gry. W takiej sytuacji bardzo łatwo jest uzależnić się od gier komputerowych. Jak tego uniknąć, dowiesz się z tego artykułu.
Jeśli w danym przypadku mamy do czynienie z silnym uzależnieniem, konieczna jest pomoc wykwalifikowanego terapeuty.
Co warto wiedzieć o uzależnieniach?
Tradycyjny obraz osoby uzależnionej to najczęściej zapijaczony obdartus albo wychudzony narkoman. Tymczasem taki pogląd jest zdecydowanie anachroniczny. Zarówno alkoholik, jak i osoba uzależniona od narkotyków mogą być nierozpoznawalne wśród innych. Często osoby te są eleganckie, pracują w dobrych firmach, a swój „problem” umiejętnie maskują – do czasu oczywiście. Trzeba też pamiętać, że uzależniamy się od wielu rzeczy, także zachowań. Jednym z uzależnień, które pojawiły się niedawno w związku z rozwojem technologii, jest uzależnienie od komputera, Internetu oraz gier. Uzależnienia tego typu są już uważane za chorobę i tak je sklasyfikowano.
Jak uzależniamy się od gier komputerowych?
Na początku wydaje się, że nie ma niebezpieczeństwa. Mamy kontrolę nad czasem spędzanym przed komputerem w świecie ulubionej gry. Jest to po prostu atrakcyjna rozrywka. Stopniowo zaczynamy jednak poświęcać na grę coraz więcej czasu, rezygnując z innych zainteresowań. Świat gry pochłania nas coraz bardziej – stajemy się uzależnieni. W pewnym momencie mijamy punkt bez powrotu – nie potrafimy uwolnić się od gry, myślimy o niej nawet wtedy, gdy nie siedzimy przy komputerze. Wszelkie inne sprawy ograniczamy do minimum. To już jest silne uzależnienie. Jeśli sprawy tak się mają i nie zostaną podjęte żadne działania, może dojść nawet do śmierci gracza z wycieńczenia. Osoba uzależniona nie czuje bowiem potrzeby odpoczynku, snu ani jedzenia.
Dwa typy uzależnień
Uzależnienie od gry komputerowej ma różne oblicza. Z jednej strony dla gracza ważny jest dobry sprzęt, musi mieć najnowszą wersję swojej gry i staje się ekspertem w pokonywaniu kolejnych poziomów. Czasem natomiast istotny staje się sam świat wirtualny. Gracz szuka w uniwersum gry ucieczki od codzienności, gdyż nie radzi sobie ze swoim życiem.
Jak uniknąć zagrożenia?
Aby uniknąć uzależnienia, warto narzucić sobie pewną dyscyplinę. Bardzo ważne jest monitorowanie czasu poświęconego na aktywność w Internecie. Można zapisywać planowany czas poszczególnych sesji i monitorować go. Jeśli zbyt często gramy, stopniowo (na przykład po pół godziny) możemy zmniejszać ilość czasu spędzanego w świecie wirtualnym.
Warto określić priorytety
Jeśli uzależnienie wynika z faktu, że nie radzimy sobie z naszym życiem, to wyłączenie komputera nie rozwiąże problemu. Trzeba znaleźć jakieś zainteresowania i pasje, zająć się ciekawym hobby, poznać dzięki temu nowych ludzi i nawiązać relacje w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym. Bardzo pomocna może być aktywność ruchowa. Nawet podczas zwykłego spaceru z psem można spotkać interesujących ludzi i nawiązać nowe znajomości. Poza tym powracamy do zdrowia, nadszarpniętego podczas długich godzin spędzonych przy klawiaturze.