W jaki sposób odetkać zatkany nos?
W jaki sposób odetkać zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najmniej przyjemnych przypadłości, jakie mogą dotknąć człowieka. Zdarza się nie raz i chociaż zazwyczaj towarzyszy przeziębieniu oraz chorobom jesienno-zimowym, może przytrafić się także w innym terminie. Niezależnie od pory roku, najlepiej szybko pozbyć się uczucia zatkanego nosa, ponieważ jest to nie tylko niewygodne, ale może także prowadzić do rozwoju innych infekcji.
Ziołowe inhalacje
Na zalegający w nosie śluz oraz podrażnienia śluzówki dróg oddechowych doskonale pomagają ziołowe inhalacje. Są one bezpieczne, kojące i skuteczne. Do ich wykonania można wykorzystać mieszanki ziołowe (miętę, rumianek, macierzankę) albo olejki eteryczne, np. eukaliptusowy lub cytrusowy. Zazwyczaj wystarczają 4 łyżeczki ziół na 1 litr wody. W przypadku korzystania z olejków można ich dodać 10 kropli. Zioła wsypuje się do miski, zalewa wrzątkiem, a następnie nachyla nad nią z ręcznikiem zarzuconym na głowę, wdychając ziołowe opary przez 10 minut. Dzięki takim zabiegom wydzielina rozrzedza się i łatwiej ją usunąć. Inhalacje mogą być stosowane 2 – 3 razy w ciągu dnia.
Nawilżanie powietrza
Dobre nawilżenie powietrza w mieszkaniu, kiedy ma się zatkany nos, potrafi pomóc w jego odetkaniu. Suche powietrze wzmaga nieprzyjemne objawy, natomiast odpowiednia wilgotność wspomaga pracę nosa, udrażnia go i pozwala na pozbycie się wydzieliny. Jeżeli posiada się nawilżacz powietrza, warto go używać, a przed włączeniem dodać do niego odrobinę olejków eterycznych, np. eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego. Mają one nie tylko ładny zapach, ale także właściwości antybakteryjne, które wspomagają leczenie przeziębienia. Jeżeli nie ma się nawilżacza, można poradzić sobie poprzez przygotowanie miski z ciepłą wodą. Należy dodać do niej 10 kropli olejku eterycznego i postawić w rogu pokoju. Powoli parująca woda poprawi stan powietrza, nawilżając śluzówkę nosa.
Moc witaminy C
Gdy rozpoczyna się przeziębienie, wielu lekarzy zaleca wzięcie od razu tzw. dawki uderzeniowej leków, która składa się głównie z kilku pastylek witaminy C. Kiedy ma się zatkany nos, również warto ją przyjąć. Ona sama nie sprawi, że nos wróci do normalnego stanu, jednak potrafi znacząco w tym pomóc. Witamina C ma zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych, a do tego działa bakteriobójczo, nie pozwalając tym samym na rozwój poważniejszej infekcji. Witaminę C można dostarczać albo pod postacią 2 – 4 tabletek na dobę, albo w jedzeniu, spożywając więcej brokułów, kiwi czy cytryn.
Leki z apteki
Jeżeli domowe środki zawodzą, można wspomóc je środkami farmakologicznymi prosto z apteki. Do odetkania nosa najlepiej sprawdzają się krople do nosa albo tabletki. Krople do nosa są jednym z prostszych sposobów. Powinny działać antybakteryjnie, odkażająco i odświeżająco, dzięki czemu nie tylko odtykają nos, ale i nawilżają śluzówkę. Tabletki działają od wewnątrz, jednak wykazują dużą skuteczność. Są przydatne zwłaszcza dla osób, które nie lubią używać kropli do nosa. W aptece można zakupić także miętowy sztyft – smaruje się nim skórę nad górną wargą, a zapach mięty, dostając się do nosa, udrożnia go i oczyszcza.