W jaki sposób pomagać dziecku w nauce?
W jaki sposób pomagać dziecku w nauce?
Nie każde z dzieci rodzi się niezwykle uzdolnione i skore do nauki. Niektóre trzeba długo zachęcać, innym pomagać, a jeszcze inne potrzebują nieco presji czy motywacji, aby przyłożyć się do rozwiązywania zadań. Każde z dzieci ma jednak w sobie mniej lub bardziej ukryty potencjał, a twoim zadaniem, jako rodzica, jest go odkryć. To, że pociesze nie idzie z pisaniem wypracowań na język polski albo że zadania matematyczne nie są jej mocną stroną, nie oznacza jeszcze, że w ogóle nic nie potrafi, jest leniwa albo niezbyt bystra. Rzecz jasna, te dzieci, które są w klasie najlepsze, zazwyczaj mają dobrą pamięć, koncentrację czy inne predyspozycje, jednak najczęściej mają także opiekę i wsparcie rodziców. Ty swojemu dziecku również powinnaś to dać. W jaki sposób? Przeczytaj poniżej.
Oswajaj dziecko z nauką
Oswajanie dziecka z nauką można rozpocząć jeszcze na kilka lat przed pójściem do szkoły, ale każdy moment jest dobry, żeby to robić. Dziecko niekoniecznie musi myśleć, iż nauka to zabawa, bo przecież nie do końca nią jest, jednak jak najbardziej może kojarzyć naukę z przyjemnością. Dlatego też wprowadzaj do świata dziecka edukacyjne gry planszowe, nawet tak proste jak słynne „memory”, które pomoże mu wzmocnić jego pamięć oraz koncentrację. Możesz również sprezentować mu zestaw małego chemika, fizyka czy lekarza, aby rozpalić w nim pasję do nauki i odkrywania nowych rzeczy.
Czytaj książki
Dziecku w nauce pomoże nie tyle umiejętność czytania, co właśnie czytanie książek. Ta czynność jest jednocześnie świetną rozrywką, ale i doskonałym ćwiczeniem koncentracji i wyobraźni. Dodatkową zaletą jest to, iż niewątpliwie poszerza horyzonty, pozwala dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy oraz wzbogaca słownictwo dziecka. Dlatego też czytaj pociesze już od maleńkości, a potem kupuj jej książki na różne okazje.
Pomagaj w odrabianiu lekcji
W pierwszych latach nauki powinnaś być przy dziecku, kiedy będzie odrabiało lekcje. Twoja pomoc po pierwsze może okazać się niezbędna, a po drugie, będzie dla niego niezwykłym wsparciem. Kiedy zauważysz, że twój maluch radzi sobie coraz lepiej, wówczas zacznij jedynie sprawdzać jego prace domowe, pozwól mu się usamodzielnić pod tym względem i zaufaj mu. Pamiętaj jednak, iż zawsze powinnaś dawać mu do zrozumienia i podkreślać to, iż jeśli tylko będzie potrzebował pomocy, to nie musi się wstydzić i może się do ciebie zgłosić w każdej chwili.
Korepetycje
Nie zapominaj, że dziecko wcale nie musi być we wszystkim najlepsze. To, że świetnie radzi sobie z historią i przyrodą, nie oznacza, że tak samo dobrze pójdzie mu z chemią czy językiem angielskim. Nie możesz wywierać na dziecku presji i nie może ono czuć, że wymagasz od niego ciągłych sukcesów i samych dobrych oraz bardzo dobrych ocen. Zaakceptuj to, że z niektórych przedmiotów może mu po prostu iść słabiej. Oczywiście problem pojawia się wówczas, gdy dziecku kompletnie nie idzie, otrzymuje same niedostateczne i dopuszczające, nawet wtedy, kiedy bardzo się stara, i generalnie nie jest sobie w stanie poradzić z jakąś partią materiału. Taka sytuacja może je bardzo smucić i w takim przypadku dziecko może potrzebować korepetycji. Jeśli nie stać cię, aby odbywały się one regularnie, wówczas postaraj się znaleźć fundusze na 2 czy 3 lekcje, które pomogą się pociesze podciągnąć z danego przedmiotu.