W jaki sposób uprawiać rojniki?
W jaki sposób uprawiać rojniki?
Rojniki to sukulenty, które są niezwykle łatwe w uprawie. Sprawdzą się jako piękna ozdoba na skalniaku czy murku. Możesz również posadzić je w doniczkach, tworząc w ten sposób piękne kompozycje kwiatowe. Te rośliny świetnie będą rozwijać się w pełnym słońcu. Podobnie jak agawa, aloes i inne sukulenty rojnik ma właściwościowi lecznicze. Sprawdzi się jako środek łagodzący poparzenia słoneczne, ugryzienia komarów i innych owadów oraz wszelkiego rodzaju wysypki alergiczne. Wyciąg z rojnika pomoże ci w walce z kurzajkami i brodawkami.
Stanowisko
Rojniki są sukulentami, a sukulenty najlepiej rozwijają się, gdy mają dostęp do dużej ilości światła słonecznego. Dlatego najlepiej będzie, jeśli posadzisz swoje rośliny w miejscu, które przez większą część dnia znajduje się w pełnym słońcu.
Gleba
Rojniki będą świetnie rosły na ziemiach, które są ubogie w składniki pokarmowe. Możesz posadzić je nawet na piasku, a i tak zaprezentują się świetnie. Rozrosną się w szczelinach w murze, pomiędzy płytami chodnika, pomiędzy kamieniami czy nawet na pniach drzew. Najlepszą glebą dla nich jest piaszczysto-żwirowa. Na zwykłej ziemi z twojego ogródka też sobie poradzą.
Podlewanie
Rojniki to sukulenty, są więc odporne na suszę. Nie musisz ich podlewać, pobiorą sobie wilgoć z powietrza czy zbiorą poranną rosę. Podlewania wymagają, jeśli wiosną panuje susza. Zwykle o tej porze roku następuje rozrost młodych rozet. Pamiętaj o tym, że zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do zgnicia korzeni roślin.
Sadzenie
Rojniki powinno się sadzić pod koniec wiosny. Na jednym metrze kwadratowym wystarczy nie więcej niż 20 sadzonek. Pamiętaj, że rojnik to roślina, która bardzo szybko się rozmnaża. W niedługim czasie pojawi się wiele odrostów bocznych.
Zimowanie
Rojniki to rośliny, które są odporne nie tylko na suszę. Mróz również nie jest im straszny. Przetrwają nawet najsroższą zimę.