Jak założyć domowy ogródek z sukulentami?
Jak założyć domowy ogródek z sukulentami?
Sukulenty to rośliny przystosowane do życia w miejscach, w których często brakuje wody. Wykształciły one odpowiednie organy, które magazynują wodę, dzięki czemu są w stanie przetrwać okresy suszy. Mimo że rośliny te są bardzo odporne i potrafią przetrwać mimo zaniedbań z naszej strony, nie znaczy to, że można ich w ogóle nie pielęgnować. Natomiast mają zupełnie inne wymagania niż reszta roślin, na przykład nie tolerują nadmiernego nawodnienia. Łatwy do utrzymania ogródek z sukulentami może być prawdziwą ozdobą.
Co warto wiedzieć o sukulentach
Sukulenty (inaczej rośliny gruboszowate) to rośliny sucholubne, które przystosowały się do braku wody. Zasiedlają stepy, pustynie, wydmy, skały. Często są hodowane jako rośliny ozdobne. Do sukulentów należą przedstawiciele różnych rodzin botanicznych. Najbardziej znane to kaktusy, ale sukulentami są także aloes, eszeweria, wilczomlecz, patyczak, żywe kamienie (litopsy) czy grubosze.
Stanowisko
Sukulenty potrzebują światła i ciepła, ale bezpośrednie silne nasłonecznienie może być dla nich szkodliwe. Najlepiej, aby były wystawione na słońce rano i przed południem, a więc powinny stać na parapecie okna od strony południowo-wschodniej.
Podlewanie
Sukulenty także należy podlewać, choć robi się to rzadziej niż w przypadku innych roślin (latem raz lub dwa razy w tygodniu, zimą raz na miesiąc). Podłoże nie powinno być stale wilgotne, rośliny podlewa się po lekkim przeschnięciu podłoża. Sukulenty tolerują niską wilgotność i wysoką temperaturę, toteż łatwo dostosowują się do pomieszczeń z centralnym ogrzewaniem. Latem warto je spryskiwać, aby usunąć z nich kurz.
Nawożenie
Latem powinno się rośliny zasilać raz na dwa tygodnie specjalnym nawozem do sukulentów. Należy zwrócić uwagę, by nie dostarczyć roślinom zbyt dużej dawki azotu.
Jak wybrać sukulenty do ogródka?
Sukulenty, które masz zamiar zasadzić w swoim ogródku, powinny mieć podobne wymagania co do nasłonecznienia oraz odczynu gleby. Ważne jest także, jaki mają pokrój i wielkość i czy będą tworzyły ładną kompozycję.
Jak przygotować ogródek?
W zależności od tego, jakiej wielkości ma być nasz ogródek, dobieramy odpowiedni pojemnik – dużą donicę albo misę. Konieczny jest otwór do odprowadzania wody. Na dnie układamy warstwę drenażu (gruby żwir, drobne kamienie, okruchy ceramiczne, keramzyt). Następnie wypełniamy pojemnik podłożem dla sukulentów. Podłoże należy dobrać do wymagań roślin, które mamy zamiar posadzić. Można też przygotować podłoże w miarę uniwersalne, mieszając ziemię dla kaktusów ze żwirem i piaskiem.
Jak sadzić sukulenty?
Rośliny należy sadzić w rękawicach ochronnych. Nie należy umieszczać sukulentów zbyt gęsto. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Po zasadzeniu roślin uzupełniamy glebę i lekko dociskamy, a na wierzchu układamy drobne kamyczki lub ozdobny żwirek.