W jaki sposób wyjąć z gardła ość?
W jaki sposób wyjąć z gardła ość?
Okres świąteczny, a zwłaszcza pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, jest dość absorbujący dla lekarzy-laryngologów, co rok udzielającym pomocy osobom, którym podczas wigilijnej kolacji utkwiła w gardle ość. Ryby pod różną postacią to tradycyjne wigilijne menu i może się zdarzyć, że ość wbije się w migdałki czy nasadę języka. Jest to bolesne i powoduje dyskomfort, ale może także być niebezpieczne. Dlatego nie można takiej przypadłości lekceważyć.
Co robić, gdy w gardle utknie ość?
Jeśli chodzi o ciała obce, które dostały się do naszego gardła, nosa czy ucha, zasada jest jedna i niezmienna – powinny to miejsce opuścić i to najlepiej tą samą drogą. Dlatego ość należy wyjąć. Czasem ość jest duża i sam poszkodowany potrafi się jej pozbyć, jeśli ma odpowiednio zgrabne palce. Najczęściej jednak konieczna jest pomoc drugiej osoby. Potrzebujemy do tego latarki z odpowiednio silnym światłem i długiej pęsety. Należy także zachować spokój. Bardzo ważne jest to zwłaszcza w przypadku dzieci. Staramy się dostrzec, gdzie wbiła się ość, i wyjąć ją pęsetą.
Kiedy wizyta lekarska jest konieczna?
Jeśli nie udało nam się wyjąć ości w warunkach domowych, konieczna jest wizyta u laryngologa lub odwiedzenie najbliższej stacji pogotowia. Lekarz dysponuje odpowiednimi narzędziami i technikami (może użyć wziernika, a nawet specjalnej kamery, by dostrzec ość, która utkwiła gdzieś głęboko). Nie powinno się zaniedbywać sprawy, gdyż na ogół wbita ość sama nie wyjdzie, a może spowodować stan zapalny i niebezpieczne powikłania, na przykład sepsę.
Czego nie należy robić?
Powszechnie znanym domowym sposobem na tkwiącą w gardle ość jest przełykanie kawałka bułki czy porcji gotowanych ziemniaków. Metodę tę należy stanowczo odradzić. Jeśli ość wbiła się w gardło, przełykanie czegoś jedynie wepchnie ją głębiej, do przełyku, a to może mieć bardzo poważne konsekwencje – z uszkodzeniem biegnącej w tej okolicy aorty włącznie.
Jak zapobiegać?
Wiadomo, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Choć kolacja jedzona w przyćmionym świetle jest bardziej nastrojowa, w momencie spożywania ościstych ryb (karp!) lepiej zrezygnować z nastroju na rzecz bezpieczeństwa i włączyć mocne oświetlenie. Ryby należy jeść powoli, starannie oglądając poszczególne kęsy.
Co jeszcze jest ważne?
Podczas jedzenia nie powinno się rozmawiać, gdyż można się bardzo niebezpiecznie zadławić. Jest to istotne zwłaszcza podczas jedzenia ryb. Z tego samego powodu podczas kolacji wigilijnej nie powinno się śpiewać kolęd w trakcie posiłku.