Wolontariat w hospicjum – porady i wskazówki
Wolontariat w hospicjum – porady i wskazówki
Hospicja to bardzo potrzebne miejsca w każdym społeczeństwie. To one bowiem biorą na siebie ciężar opieki paliatywnej, czyli opieki sprawowanej nad osobami w ostatnich fazach śmiertelnych, nieuleczalnych chorób, które często powodują całkowitą niedyspozycję człowieka lub ogromny ból. Hospicja przejęły tę rolę od rodzin, które często nie mogą całodobowo zajmować się chorym człowiekiem lub nie czują się na siłach, aby to zrobić. Wolontariusze w hospicjach są bardzo potrzebni, gdyż służą oni swoją pomocą w codziennych obowiązkach nad chorymi, ale także podtrzymują ich na duchu i pomagają im w trudnych chwilach. Jeśli nosisz się z zamiarem bycia wolontariuszem w hospicjum, to koniecznie przeczytaj tych kilka porad i wskazówek.
Zanim zgłosisz się do hospicjum
Zanim w ogóle zgłosisz się do hospicjum, zastanów się kilka razy, czy aby na pewno twoja decyzja o byciu wolontariuszem jest bardzo dobrze przemyślana i czy jesteś w stanie poradzić sobie z oglądaniem ludzi niezwykle cierpiących, umierających? Czy jesteś w stanie wytrzymać śmierć osoby, z którą zdążyłeś się już związać i do której obecności się przyzwyczaiłeś? Pamiętaj, że wolontariat w hospicjum nie tylko fizycznie może być ciężką pracą, ale może ci doskwierać przede wszystkim psychicznie.
Rodzaje wolontariatu w hospicjum
Wolontariuszem w hospicjum można być stałym lub też okresowym albo akcyjnym. Ta pierwsza forma wolontariatu jest oczywiście najpełniejsza i najbardziej przydatna dla hospicjum, ponieważ poniekąd stajesz się częścią pracowniczej załogi. Stały wolontariat może również się dzielić na dwie różne części. Po pierwsze, możesz zajmować się tylko rozmowami z osobami chorymi, czytaniem im, spędzaniem z nimi czasu. Po drugie, możesz zajmować się także zmienianiem pampersów czy też przynoszeniem kaczek. Sam musisz zdecydować, co chciałbyś robić i jakie masz predyspozycje.
Rozmowa
Kiedy zgłosisz się już do hospicjum, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wówczas to pracownik placówki zada ci kilka pytań i być może rozmowie tej będziesz przysłuchiwał się psycholog. Dopiero na tej podstawie hospicjum zdecyduje, czy możesz spróbować swoich sił jako wolontariusz, czy też nie.
Szkolenie
Ostatnim etapem, jaki przejdziesz przed zostaniem wolontariuszem, będzie specjalne szkolenie. Musisz je przejść, by móc w odpowiedni sposób opiekować się chorymi osobami. To, czego będziesz się uczył, to przede wszystkim podstawowe zagadnienia natury psychologicznej, medycznej (w tym udzielania pomocy), a także zagadnienia związane po prostu z opieką nad osobami starszymi albo nieuleczalnie chorymi, cierpiącymi. Dzięki przejściu przez taki kurs będziesz dobrze przygotowany do sprawowania opieki, a także sam wzmocnisz się psychicznie, co jest bardzo istotne przy tej formie wolontariatu.