Zakładanie własnej firmy – porady i wskazówki
Zakładanie własnej firmy – porady i wskazówki
Coraz więcej osób rezygnuje z pracy w firmach prywatnych, państwowych przedsiębiorstwach oraz wielkich korporacjach na rzecz założenia własnej, niezależnej firmy. Taka niezależność to marzenie całkiem sporej większości z nas. Marzenie to rośnie zwłaszcza wówczas, jeśli widzimy, że komuś z naszego otoczenia się udało, że ktoś odnosi sukcesy, że jeśli tylko ma się zapał, determinację, to można osiągnąć to samo. Jeśli i tobie krążą po głowie plany założenia własnej firmy, to nie zwlekaj i sprawdź, od czego powinieneś zacząć.
Pomysł
Niewątpliwie to właśnie dobry pomysł jest dźwignią handlu i to od niego powinieneś zacząć. Jeśli w ogóle go nie masz i po prostu szukasz trochę po omacku, bez skonkretyzowania obszaru działalności, to rzeczywiście masz szerokie pole. Dlatego też najlepiej zawęzić obszar poszukiwań własnego pomysłu na biznes do tych rejonów, na których się najlepiej znasz, na przykład motoryzacja, gastronomia, Internet. Dzięki temu, że określisz dziedzinę, będzie ci o wiele łatwiej wpaść na jakiś pomysł. Kiedy to już się stanie, upewnij się, czy firma o podobnym profilu działalności nie istnieje już gdzieś niedaleko, jaką ma renomę i czy starczy dla ciebie miejsca na rynku, czy może jest on tak bardzo przepełniony, że trudno ci się będzie przebić. Jeśli twój pomysł okaże się nie być zbyt oryginalnym, to postaraj się go nieco zmodyfikować, byś miał szansę z nim potem zaistnieć.
Plan działania
Kiedy masz już pomysł, należy opracować plan działania. Nie jest to tylko typowy biznes plan, gdzie określisz nawet takie szczegóły, jak to, gdzie i jak będziesz reklamować swoją firmę. Musisz także skupić się na tych czynnościach, które należy wykonać jeszcze przed napisaniem biznes planu. Chodzi głównie o dokształcenie się w kwestiach prawnych, a także kwestiach dotyczących samej dziedziny, do której będzie należał biznes. Dlatego też przy pomocy Internetu sprawdź wszystkie informacje na temat zakładania firmy i prawnych tego aspektów, a także zrób mały research: co ile kosztuje, jaką firmę drukarską wybrać, jak prowadzić sklep internetowy i tak dalej. Przemyśl również, czy to będzie firma jednoosobowa, czy będziesz chciał kogoś zatrudniać, gdyż to ma znaczenie przy rejestrowaniu firmy.
Budżet
Biznes plan zakłada, rzecz jasna, określenie dokładnego budżetu. To bardzo ważne, by to zrobić. Niektóre firmy wcale nie potrzebują wysokiego nakładu finansów (najczęściej jest tak z firmami internetowymi lub też takimi, gdzie sprzedaje się usługi typu copywriting). Inne firmy zaś już na początku pochłaniają wielkie kwoty pieniężne, które potrafią zwrócić się dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach prowadzenia działalności. Dlatego też upewnij się, że masz wystarczającą kwotę i że możesz sobie pozwolić na zainwestowanie jej w ten sposób.
Pomoc specjalistów i znajomych
Przed zarejestrowaniem firmy w odpowiednim urzędzie powinieneś jeszcze raz to dobrze przemyśleć. To bardzo poważny krok i w pojedynkę może ci być trudno temu podołać. Dlatego też dobrze jest skonsultować swój pomysł, plan oraz budżet ze specjalistami. W wielu miastach możesz w wyznaczone dni skonsultować się z prawnikami, urzędnikami, specjalistami do spraw pozyskiwania funduszy unijnych. Jeśli masz również swoje prywatne kontakty, to jak najbardziej je uruchom. Być może któryś z twoich dobrych znajomych będzie ci mógł coś podpowiedzieć albo doradzić.