Zasady korzystania z telefonu komórkowego
Zasady korzystania z telefonu komórkowego
Nie da się zaprzeczyć, że telefon komórkowy jest przydatnym narzędziem. Ułatwia kontakt z innymi, organizację spotkań, a nawet rozrywkę. Jednak istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać w wykorzystywaniu nowoczesnego sprzętu, aby nie wyjść na osobę nie tylko niegrzeczną, ale i skrajnie niekulturalną.
Wyłączanie dźwięku
Sympatia do ustawionego na telefonie sygnału jest zrozumiała, jednak podczas spotkania należy wyłączyć dźwięk w telefonie. Dotyczy to spotkań z rodziną, spotkań z przyjaciółmi, biznesowych oraz randek. Ciągle odzywający się telefon rozprasza i mówi o braku szacunku do drugiej osoby. Wyłączenie dźwięku dotyczy nie tylko sygnału połączeń przychodzących, ale również wszystkich innych sygnałów: wiadomości tekstowych, maili, informacji na Facebooku.
Odpisywanie na wiadomości
Zdarza się, że w czasie spotkania otrzyma się wiadomość tekstową, jednak nie oznacza to, że trzeba koniecznie odpisywać. Dotyczy to jedynie bardzo ważnych informacji, lecz wówczas trzeba przeprosić towarzysza lub towarzyszkę. Odpisywanie na każdą informację, rozmawianie z oczami wbitymi w ekran telefonu lub poświęcanie większej uwagi konwersacji przez telefon niż w rzeczywistości jest przykładem bardzo złego wychowania.
Odbieranie połączenia
Z przychodzącymi połączeniami zasada jest podobna, jak przy odbieraniu wiadomości tekstowych. Nie powinno się ich odbierać, chyba że sprawa jest naprawdę pilna. Wtedy trzeba przeprosić towarzystwo, wstać i oddalić się, aby przeprowadzić rozmowę w ustronnym miejscu, a nie przy wszystkich. Dzięki temu ma się odrobinę prywatności, nie krępuje się innych ani ich nie przekrzykuje.
Wyłączenie telefonu
Istnieją miejsca, w których najlepiej nie tylko wyłączyć dźwięk, ale i cały telefon. Teatr, opera, filharmonia, kino to miejsca, gdzie używanie telefonu oraz jego dźwięk są bardzo niegrzeczne. Nie powinno się nawet wyjmować sprzętu. Z tego powodu siedzenie w kinie na seansie i bawienie się telefonem, którego światło może przeszkadzać innym, jest bardzo niegrzecznym zachowaniem.
W autobusie
Chociaż nie ma obowiązku wyłączania telefonu komórkowego w czasie jazdy autobusem lub pociągiem, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, jeżeli już koniecznie trzeba odbierać połączenie, należy szybko je zakończyć i nie krzyczeć do telefonu ani nie opowiadać intymnych szczegółów z własnego życia. Osoby znajdujące się obok niekoniecznie chcą wiedzieć, z jakich usług medycznych korzysta się lub gdzie było się na imprezie w ostatni weekend. Opanowanie własnego mówienia to również kwestia bezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo, kto i do czego zechce wykorzystać zdobyte informacje.