Co należy wiedzieć o przesadzaniu storczyków?
Co należy wiedzieć o przesadzaniu storczyków?
Storczyki to piękne egzotyczne kwiaty, których liczne odmiany hodowane są w naszych domach jako rośliny ozdobne. Jeżeli dbamy o nie we właściwy sposób, możemy długo cieszyć się ich urodą. Pielęgnacja storczyków nie jest trudna. Bardzo ważne jest, by roślinę nie tylko starannie podlewać czy odpowiednio nawozić, ale także we właściwym czasie przycinać oraz przesadzać. Jak przesadzać storczyki, dowiesz się z tego artykułu.
Kiedy trzeba przesadzić storczyka?
Storczyki przesadza się mniej więcej co dwa lata. Jeśli nie będziemy o to dbać, wzrost rośliny zostanie zahamowany, zacznie ona chorować i zmarnieje. Musimy przesadzić naszego storczyka, gdy jego korzenie są rozrośnięte i za bardzo wystają z doniczki, a podłoże zużyło się i straciło swoje właściwości, stało się zbite i mokre. Korzenie storczyków duszą się w takim podłożu i gniją. Gdy dojdzie do pojawienia się w doniczce glonów i grzybów albo gnicia korzeni, przesadzenie jest konieczne. Może też uratować kwiat zaatakowany przez szkodniki.
Kiedy można przesadzać storczyki?
Storczyki przesadza się wiosną. W tym okresie jest największa szansa, że roślina dobrze się ukorzeni. Jeśli nasz storczyk w tym okresie kwitnie, a musimy go przesadzić, należy ściąć kwiaty, by roślina miała więcej energii na wytworzenie korzeni.
Doniczka i podłoże
Doniczka powinna być przezroczysta i raczej mniejsza niż za duża. Jeśli rozmiar doniczki jest dobry, wymieniamy jedynie zużyte podłoże, doniczkę zaś dezynfekujemy i wykorzystujemy ponownie. Na dnie doniczki należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażu, która zabezpieczy korzenie rośliny przed zalaniem. Następnie przygotowujemy odpowiednie podłoże dla storczyków. Nie może to być zwykła ziemia dla roślin doniczkowych, gdyż storczyki mają inne wymagania. Podłoże musi zapewnić dobre odprowadzanie wody oraz napowietrzanie korzeni. W skład takiego podłoża wchodzą takie składniki jak kora sosnowa, mech torfowiec, łupiny orzecha kokosowego, keramzyt, węgiel drzewny, torf.
Jak wyjąć storczyka z doniczki?
Jeśli korzenie storczyka mocno przywarły do doniczki, trzeba delikatnie oddzielić je nożykiem od jej powierzchni. Nie można uszkodzić korzeni. Prostym sposobem jest rozcięcie plastikowej doniczki i wyjęcie rośliny. Po wyjęciu storczyka z doniczki należy starannie oczyścić jego korzenie ze starego podłoża. Korzenie całkowicie wyschnięte lub gnijące trzeba wyciąć.
Sadzenie storczyka
Do doniczki z przygotowanym drenażem nasypujemy trochę nowego podłoża. Następnie delikatnie układamy w doniczce korzenie storczyka, dbając, by ich nie połamać, gdyż są bardzo kruche. Dosypujemy podłoża i potrząsamy lekko doniczką, by się równomiernie ułożyło. Można lekko dociskać kawałki podłoża patyczkiem. Po przesadzeniu podlewamy storczyka, ale nie za dużo i stawiamy w ciepłym miejscu.