Jak uprawiać frezje?

Jak uprawiać frezje?
Frezje są wiosenną ozdobą ogródków, lecz nie tylko. Dobrze prezentują się również w doniczkach. Kwitną w różnych kolorach, choć najpopularniejsze są fioletowe i żółte. Wymagają trochę uwagi i pielęgnacji, jednak warto im ją poświęcić, żeby uzyskać wspaniały efekt w postaci kolorowych bukietów.
Miejsce dla frezji
Delikatne frezje potrzebują dobrze nasłonecznionego miejsca z ziemią, która ma dobry drenaż. Jeżeli gleba nie będzie odpowiednio przepuszczalna, wówczas kwiaty zaczną szybko gnić od nadmiaru wilgoci. W przypadku sadzenia frezji w doniczce, dobrze sprawdzają się doniczki z otworami na spodzie, przez które może uciekać nadmiar wody.
Gleba dla frezji
Najlepszą ziemią dla frezji jest torf, nawóz lub ziemia kompostowa. Nie tylko posiada odpowiednie składniki, mikro- i makroelementy, lecz również nie zatrzymuje w sobie dużych ilości wody. Odczyn gleby jest dla frezji obojętny.
Sadzenie frezji
Sadzenie frezji powinno odbywać się na przełomie kwietnia i maja. Do przygotowanej wcześniej, spulchnionej ziemi, w wybranym miejscu należy włożyć cebulki frezji. Powinny one znaleźć się w otworach o głębokości 5 centymetrów, rozmieszczonych między sobą w odległości 6 – 7 centymetrów, żeby rośliny mogły wygodnie rosnąć. Cebulkę wkłada się spiczastą stroną do góry i przysypuje warstwą ziemi.
Podlewanie frezji
Tuż po wsadzeniu cebulek do ziemi konieczne jest obfite podlanie rabatki, dzięki czemu stymuluje się wzrost. Jeżeli cebulki są sadzone wiosną, wówczas kwiaty pojawią się późnym latem, jeżeli do sadzenia dojdzie na przełomie lata i jesieni, wtedy pierwsze kwiaty zobaczy się wiosną, ponieważ jesienią cebulka będzie pęcznieć i zawiązywać korzenie.
Kwitnienie frezji
Frezje kwitną w bardzo bogaty sposób, a do tego bardzo ładnie pachną, więc niezależnie od tego, czy ma się je w domu, czy w ogródku można cieszyć się piękną wonią. Bez problemu można również ścinać kwiaty. Nie należy się w bać, że wpłynie to na zdrowie rośliby, gdyż nic niepokojącego się z nią nie stanie. Wypuści nowe pąki.
Zachowanie frezji
Gdy kwiaty już znikną, co następuje późną wiosną, nie należy odcinać liści ani ich wyrzucać. Wręcz przeciwnie. Trzeba pozostawić je na swoim miejscu, gdyż zbierają światło słoneczne niezbędne dla przetrwania cebulek, i podlewać, jeżeli ziemia jest przesadnie sucha. Dzięki tym zabiegom w następnym roku frezja znów wyrośnie.