Co warto wiedzieć o uprawie bazylii?
Co warto wiedzieć o uprawie bazylii?
Bazylia jest bardzo cennym dodatkiem do potraw, a jej piękny, oryginalny zapach nie tylko zamienia naszą kuchnię w wyjątkowo klimatyczne miejsce, ale także odstrasza owady. W sklepach można kupić krzaczki bazylii, ale jej uprawa jest tak prosta, że warto się na nią zdecydować i przez cały rok mieć dostęp do świeżych aromatycznych listków. Bazylię można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w skrzynkach na balkonie oraz w doniczkach na parapecie okiennym. Podstawowe informacje na temat uprawy bazylii znajdziesz w tym artykule.
Stanowisko i temperatura
Bazylia jest rośliną pochodzącą z tropików, więc lubi ciepło, a zbyt niskie temperatury jej szkodzą. Stanowisko dla bazylii powinno być słoneczne. Do gruntu wysadza się ja dopiero w czerwcu, a jeżeli wystąpią chłody, powinno się ją chronić, osłaniając grządki włókniną albo tunelem foliowym. W chłodniejszych rejonach raczej należy zrezygnować z uprawy w ogrodzie. W mieszkaniu doniczki z bazylią najlepiej ustawić na parapecie okna wychodzącego na południe, może też być wystawa wschodnia lub zachodnia. Okno północne się nie nadaje. Jeśli jest za mało światła, roślina wymaga doświetlania specjalnymi lampami, w przeciwnym razie zmarnieje.
Gleba i nawożenie
Bazylia wymaga gleby dobrze spulchnionej i bogatej w składniki odżywcze. Do uprawy w ogrodzie należy stosować nawożenie organiczne (podsypywanie kompostem). Bardzo ważne jest, by bazylię rosnącą w doniczkach regularnie dokarmiać. Należy stosować nawóz organiczny w płynie przy każdym podlewaniu.
Pielęgnacja
Bazylię trzeba regularnie podlewać, tak aby podłoże było stale wilgotne, jednak nie powinno się rośliny zalewać. Należy podlewać tak, aby nie moczyć liści. Ponieważ bazylia odwraca się do słońca, warto obracać doniczkę co pewien czas, by rosła równomiernie i miała ładny kształt. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Po przycięciu czubka roślina ładnie się rozkrzewi i zakorzeni. Gdy pojawią się kwiaty, trzeba je usunąć, by wydawanie nasion nie osłabiło rośliny.
Jak uzyskać rozsadę?
Nasiona bazylii wysiewamy w maju do doniczek i przykrywamy warstwą torfu o grubości 5 mm. Gdy wykiełkują i na siewkach pojawią się pierwsze listki, należy roślinki przepikować do większych doniczek. Po 6 tygodniach można przesadzać do gruntu.
Jak pielęgnować bazylię z supermarketu?
Sadzonki bazylii kupione w supermarkecie należy przesadzić do większej doniczki i wymienić podłoże. Po przesadzeniu rośliny powinno się obficie podlać. Doniczki trzeba umieścić na południowym parapecie, by miały dużo światła. Każdą roślinę powinno się przez dwa tygodnie nakrywać kloszem (można je zrobić z odciętych części plastikowych butelek).