Jak uprawiać rabarbar?
Jak uprawiać rabarbar?
Z rabarbaru można przygotować niezwykle dużo rzeczy – od ciast po soki i nalewki. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które mają ogródki, decyduje się na jego uprawianie. Zamiast czekać, aż pojawi się w sklepach, można mieć własny, dorodny i zdrowy, pod warunkiem że odpowiednio się go pielęgnuje.
Sadzenie rabarbaru
Pierwszym krokiem do uzyskania pięknego rabarbaru jest jego posadzenie. Najlepiej robić to pod koniec marca lub pod koniec września. W przygotowanej wcześniej ziemi należy wykopać dołki, znajdujące się 1 metr od siebie, o głębokości 20 centymetrów. Do takich dołków wsypać trochę kompostu albo obornika, a następnie ziarna rabarbaru, które w tak przygotowanym miejscu będą miały dobre warunki do rozwoju.
Miejsce dla rabarbaru
Gleba przygotowana dla rabarbaru powinna być żyzna. Lepiej unikać przesadnie piaszczystych miejsc, ponieważ w takim podłożu rabarbar nie będzie umiał porządnie się zakorzenić. Korzenie będą wątłe i roślina również. Najlepiej, aby wybrana ziemia była także lekko wilgotna, lecz nie przesadnie. Podmokłego miejsca należy unikać tak samo, jak piaszczystego.
Temperatura dla rabarbaru
Dobra temperatura jest bardzo istotna dla rabarbaru. Roślina powinna mieć sporo słońca, chociaż nie należy narażać jej na pełne i ostre nasłonecznienie, ponieważ może to doprowadzić do zżółknięcia liści. Najlepiej wybrać takie miejsce, w którym słońca jest dużo przez cały dzień, ale zdarza się także moment zacienienia.
Podlewanie rabarbaru
W okresie wzrostu i kwitnienia rabarbar potrzebuje odpowiednio dużego nawilżenia. Dzięki niemu może wzrastać. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i zachowaniu wilgotności ziemi, jednak nie można przelewać rośliny. Zbyt mokre podłoże doprowadzi do zgnicia.
Nawożenie rabarbaru
Poza usuwaniem chwastów, które mogą zaplątać się pomiędzy rabarbar, należy go dodatkowo nawozić. Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne, które uzupełniają brakujące składniki. Dobrze jest wykonać nawożenie przynajmniej 1 raz na miesiąc.
Zbieranie rabarbaru
Na rabarbar nie trzeba czekać bardzo długo. Jeżeli ma dobre warunki rozwoju, zbiera się go już na przełomie marca i czerwca. Widać to po pojawiających się wówczas w sklepach egzemplarzach. W tym okresie wyrośnięte już części rośliny można spokojnie odcinać i wykorzystywać, robiąc przy tym miejsce na nowe pędy.