Jak wygląda uprawa kalafiora?
Jak wygląda uprawa kalafiora?
Kalafior to warzywo smaczne i zdrowe, chętnie jadane zarówno jako dodatek do obiadu, jak również jako element sałatek i zup. Jeżeli stanowi jedno z ulubionych dań domowników, wówczas warto rozważyć jego uprawę we własnym ogródku. Nie jest to łatwe, ponieważ kalafior jest wymagający, ale możliwe.
Gleba dla kalafiora
Pierwszym ważnym elementem, o jaki trzeba zadbać, decydując się na uprawę kalafiora, jest gleba. Musi być ona dobrze dobrana, w przeciwnym razie z uprawy nic nie wyjdzie. Nie wolno sadzić kalafiorów na glebach piaszczystych. Nie będą miały ani jak zapuścić korzeni, ani skąd pobierać składników odżywczych. Ziemia musi być żyzna, bogata w składniki mineralne, głównie wapń oraz w próchnicę. Dodatkowo gleba powinna dobrze chłonąć wodę, żeby kalafior, który ma płytko korzenie, mógł ją wygodnie pobierać.
Stanowisko dla kalafiora
Wybierając glebę pod uprawę kalafiora, trzeba również pamiętać o dobrym nasłonecznieniu miejsca. Warzywo lubi duży dostęp do promieni słonecznych, więc lepiej nie sadzić go w półcieniu. Wyrośnie albo bardzo mały, albo w ogóle.
Podlewanie kalafiora
Kalafiorowi nie może zabraknąć wody. Nie oznacza to przelewania rośliny, ponieważ wtedy mogłaby zgnić, lecz zapewnieniu jej ciągłej wilgotności. Gdy jest bardzo ciepło, korzystne jest podlewanie go 2 razy dziennie, rano i wieczorem.
Nawożenie kalafiora
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki można wykonać przy kalafiorze, jest jego nawożenie. Warzywo potrzebuje dobrego dostępu do składników odżywczych i dużej ich ilości. Na rok przed zasadzeniem warto użyźnić ziemię obornikiem albo kompostem. Z kolei gdy roślina już rośnie, przydatne jest nawożenie nawozami w płynie, jak również regularne odchwaszczanie.
Sadzenie kalafiora
Sadzenie kalafiora może odbywać się na 2 sposoby. Pierwszy z nich to zasadzenie warzywa z nasion zakupionych w sklepie. Drugi sposób to sadzenie z rozsady. W zależności od odmiany sadzi się je w lutym, w marcu oraz w czerwcu, gdy są to odmiany późne. Sadząc kolejne sadzonki, trzeba zachować pomiędzy nimi odstęp 40 – 50 centymetrów i uważać, żeby nie uszkodzić korzeni. Mogłoby to źle wpłynąć na rozwój róży kalafiora. Kiedy wykształci się ona, warto odłamać 2 – 3 liście i przykryć ją nimi. Taki zabieg pozwoli na zachowanie bieli kalafiorowej róży.Kalafiorom należy pozwolić urosnąć do słusznych, sporych rozmiarów, lecz pamiętając, że muszą zostać zebrane z grządki przed przymrozkami.