Co zrobić, aby cięte kwiaty stały dłużej?
Co zrobić, aby cięte kwiaty stały dłużej?
Cięte kwiaty, na przykład te wyhodowane w naszym ogrodzie, pięknie prezentują się w wazonach, ale niestety niezbyt długo. Kiedy zwiędną, tracą swój wdzięk i przestają być ozdobą. Wtedy musimy się ich natychmiast pozbyć. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby przedłużyć żywotność kwiatów ciętych. Kilka porad na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Nie należy miażdżyć końców pędów róż, gdyż sprzyja to rozwojowi grzybów i bakterii. Nie powinno się także usuwać kolców.
Kwiaty cięte, które lekko więdną, powinno się wstawiać do wody o temperaturze około 40 stopni Celsjusza, natomiast dla świeżych lepsza jest woda zimna. Nie powinno się używać wody prosto z kranu, tylko taką, która trochę postała w naczyniu, a najlepiej przegotowaną.
Jak ścinać kwiaty, aby stały dłużej
Odpowiednie przygotowanie kwiatów przed włożeniem ich do wazonu spowoduje, że z pewnością będą stały dłużej. Pierwszy krok to zebranie kwiatów o właściwej porze. Ścinamy je wcześnie rano albo wieczorem. Jeżeli dawno nie padał deszcz, przed ścięciem kwiaty należy obficie podlać. Ważne, by ścinać kwiaty ostrym narzędziem, tak by nie poszarpać łodyg.
Zanim włożysz kwiaty do wazonu
Bukiet nie powinien być zbyt duży, aby kwiaty nie miały ciasno i nie dusiły się. Przed włożeniem do wazonu należy je odpowiednio przygotować. Usuwamy dolne liście, które znalazłyby się w wodzie i psując się, zmniejszyły trwałość całego bukietu. Łodygi należy przyciąć skośnie, by nie opierały się o dno wazonu. Dzięki temu kwiaty będą większą powierzchnią pobierać wodę.
Kwiaty mają różne upodobania
Podcięte końce łodyg róż powinno się włożyć na dwie minuty do wrzątku. W przypadku kwiatów, które mają w pędach sok mleczny (maki, poinsecje), trzeba przypalić lub zanurzyć na chwilę we wrzątku końce łodyg, aby nie dopuścić do zakrzepnięcia soku na powierzchni cięcia, gdyż wtedy roślina nie mogłaby pobierać wody. Narcyzów nie należy wstawiać do wody razem z tulipanami.
Jak dbać o kwiaty cięte?
Wodę należy wymieniać codziennie i myć starannie wazon oraz łodygi kwiatów. Końce łodyg powinno się codziennie skracać, by powstrzymać ich psucie się i rozwój drobnoustrojów. Nie powinno się trzymać kwiatów ciętych w zbyt ciepłym miejscu, a na noc dobrze jest wynieść je gdzieś, gdzie jest chłodniej, albo postawić przy otwartym oknie. Więdnącym kwiatom dobrze robi także kąpiel w zimnej wodzie. Dodawanie do wody aspiryny, cukru, kwasku cytrynowego albo wkładanie zapałek do łodyg (na przykład w przypadku gerber) również przedłuży życie naszego bukietu.