Co zrobić z przeczytanymi książkami?
Co zrobić z przeczytanymi książkami?
Nieraz zdarza się, że dysponujemy interesującą książką, którą przeczytaliśmy, a nie chcemy jej zatrzymywać w domowej bibliotece. W takiej sytuacji można poradzić sobie w różny sposób – zanieść książkę do pobliskiej biblioteki, oddać komuś ze znajomych czy wystawić na aukcję internetową. Bardzo ciekawą inicjatywą jest tak zwany bookcrossing, czyli akcja uwalniania książek. Na czym ona polega, dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest bookcrossing?
Bookcrossing polega na wymianie książek między użytkownikami bez pośrednictwa bibliotekarzy, legitymacji, kaucji i opłat. Powstaje w ten sposób olbrzymia biblioteka, do której dostęp można uzyskać za pośrednictwem strony www.bookcrossing.pl. Pewna osoba przekazuje książkę do przeczytania innym (uwalnia książkę). Książki umieszcza się na tak zwanych półkach. Kolejna osoba znajduje książkę. Informacje o książce i jej historii rejestrowane są w serwisie.
Jak uwolnić książkę – krok pierwszy
Aby uwolnić książkę, trzeba pozostawić ją w miejscu publicznym, na przykład na jednej z oficjalnych półek. Przedtem jednak należy się zarejestrować w serwisiewww.bookcrossing.pl. Teraz klikamy zakładkę „Uwolnij książkę” i wprowadzamy dane do formularza. Podajemy tytuł i autora książki, ewentualnie jej numer ISBN, a także określamy, do jakiej kategorii należy (biografia, fantasy, filozoficzna itp.).
Jak uwolnić książkę – krok drugi
Po wprowadzeniu danych książki klikamy przycisk „Uwalniam książkę” na dole formularza i przechodzimy do strony, gdzie pojawiają się informacje o naszej książce i zostaje jej nadany numer BIP. Naklejkę z numerem należy wydrukować i wkleić do książki.
Jak uwolnić książkę – krok trzeci
Teraz klikamy przycisk „Wybierz miejsce uwolnienia książki” i ustalamy, gdzie ją pozostawimy. Możemy wybrać półkę oficjalną albo prywatną. Na koniec potwierdzamy, że uwalniamy książkę w podanym miejscu. Teraz trzeba ją tam dostarczyć.
Kilka ważnych zasad
Uwalniając książkę, warto dokładnie opisać, gdzie się ją pozostawia, a także dodać krótki komentarz na jej temat, podobnie po przeczytaniu każdej książki wpisujemy swoje uwagi, korzystając z serwisu. Osoba, która znalazła książkę, powinna jak najszybciej odnotować ten fakt w serwisie, by inni niepotrzebnie się po nią nie fatygowali. Po przeczytaniu książki również zapisujemy, że ponownie została uwolniona.
Gdzie szukać informacji o uwolnionej książce?
Informacje o książce można znaleźć w serwisie www.bookcrossing.pl oraz na specjalnej stronie mobilnej, dostępnej za pomocą kodu Qrcode (kwadraciki wydrukowane na etykiecie). Konieczne jest do tego odpowiednie oprogramowanie.
Gdzie szukać książek?
Książki pozostawia się w miejscach publicznych. Mogą to być urzędy, szkoły, biblioteki, kawiarnie, a nawet parkowe ławki czy pojazdy komunikacji miejskiej. Każda lokalizacja jest dokładnie opisana w serwisie (z podziałem na półki oficjalne i prywatne).