Jak wybrać spektakl teatralny, by nas zaciekawił?
Jak wybrać spektakl teatralny, by nas zaciekawił?
Media elektroniczne, jak telewizja czy Internet, a także media społecznościowe zdominowały nasz czas wolny. W dobie rozwoju techniki coraz rzadziej korzystamy z tradycyjnych form rozrywki, jak teatr czy opera. A szkoda, ponieważ telewizja, radio czy Internet w żaden sposób nie zastąpią nam kontaktu z żywym artystą, aktorem. I nie przysporzą tylu emocji, co realne sceny oglądane w teatrze. Warto od czasu do czasu wybrać się na przedstawienie, by poczuć prawdziwą sztukę. Niełatwo jest wybrać dla siebie coś odpowiedniego (a skoro już idziemy, warto, aby był to spektakl, który odpowiada naszym gustom i oczekiwaniom). Poniżej kilka porad, na co należy zwracać uwagę, przeglądając repertuar.
Jaki teatr?
Zacznij od wyboru teatru. Mała, tzw. pudełkowa scena, czy raczej wielka, a może otwarty spektakl w plenerze? Duże placówki czy małe teatry alternatywne? To od Ciebie zależy, gdzie lepiej się czujesz – w dużym gronie osób czy w kameralnym towarzystwie. Ponadto zastanów się, czy ma to być teatr profesjonalny, czy może amatorski. Często poziom wystawianych sztuk w jednym i drugim jest równy, więc nie sugeruj się tym, że w amatorskim nie grają profesjonalni aktorzy. Ponadto masz jeszcze do wyboru teatry lalkowe, których oferta jest skierowana nie tylko do dzieci!
Repertuar
Zastanów się najpierw, co chcesz obejrzeć. Wiele teatrów współczesnych prezentuje ambitne sztuki, poruszające ważne problemy społeczne. Ponadto w większych miastach, jak np. Warszawa (Teatr Narodowy), Kraków (Teatr Stary), Łódź czy Poznań zazwyczaj grywane są klasyczne sztuki (chodzi tu o największe teatry), jak np. dzieła Szekspira, Moliera czy Czechowa. Jeśli idziesz na takie przedstawienie, warto odświeżyć sobie treść wystawianego utworu. Poszukaj także recenzji na jego temat w Internecie. Ciekawe przedstawienia prezentowane są także na festiwalach teatralnych. Tam często są też o wiele tańsze bilety niż te sprzedawane na tradycyjne sztuki. Możesz także zaopatrzyć się w karnet. Godne polecenia są: poznański Festiwal Malta, Festiwal Teatrów Jednego Aktora w Toruniu czy Festiwal Dwóch Teatrów w Sopocie.
Niekonwencjonalnie
Możesz także wybrać niekonwencjonalną formę obejrzenia sztuki teatralnej. Wiele z nich wystawianych jest dziś w opuszczonych kamienicach czy pofabrycznych hangarach, na dworcach kolejowych czy w podwórzach. Przykładem mogą być tu działania Strefy Ciszy z Poznania (np. akcja uliczna Wodewil Miejski, wystawiane w przestrzeni handlowej przedstawienie – happening Postscriptum) czy Teatru Biuro Podróży (liczne przestrzenne projekty, nakierowane na kontakt z widzem). Taka otwarta forma może się okazać szczególnie kusząca nawet dla osób, które średnio lubią teatr.