Czego nie jadać przy dnie moczanowej?
Czego nie jadać przy dnie moczanowej?
Dna moczanowa i jej pochodzenie nie są do końca wyjaśnione. Zwana jest podagrą lub artretyzmem i przez wieki uważana była za chorobę, która dotyczy głównie bogaczy. Prawdą jest jednak, że nie ma rozróżnienia ani na płeć, ani na stan majątkowy i może dotknąć każdego. Nie jest wyleczalna całkowicie, dlatego ważne jest zmniejszanie jej objawów, a tym samym dyskomfortu oraz bólu, m.in. przez odpowiednią dietę.
Objawy dny moczanowej
Niestety, choroba nie daje wyraźnych objawów przez długi czas. Jedyne, co może wskazywać jej rozwój, to podwyższona ilość kwasu moczanowego w organizmie. Dopiero z czasem pojawiają się pierwsze symptomy zachorowania. Jest nim przede wszystkim nagły, ostry ból w stawie. Pojawia się o poranku lub nocą i stale się nasila, stopniowo utrudniając poruszanie się albo poruszanie ręką – w zależności od zaatakowanego stawu. Z biegiem godzin lub dni staw zaczyna być opuchnięty, tkliwy na dotyk, coraz mocniej zaczerwieniony. W tym momencie konieczne jest już zgłoszenie się do lekarza, który przepisze leki oraz poinformuje o konieczności zmiany diety.
Ryby – niektóre
Chociaż zazwyczaj ryby są uznawane za jeden z najzdrowszych produktów, przy dnie moczanowej należy na nie uważać. Niektóre z nich powinny zostać całkowicie wykluczone z jadłospisu, ponieważ nie pomagają, a szkodzą. Dotyczy to przede wszystkim tuńczyka, śledzi, łososi, makreli, pstrąga.
Napoje słodzone
Konieczne jest odstawienie napojów słodzonych oraz gazowanych, które nie wpływają pozytywnie na zdrowie. Ich picie stymuluje wzrost produkcji kwasu moczanowego, którego nadmiar jest właśnie przyczyną dny moczanowej. Dotyczy to zarówno napojów słodzonych cukrem, jak i słodzikami. Odstawienie szkodliwych produktów może poprawić zdrowie, złagodzić objawy, a dodatkowo pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, co jest ważne i przy tej chorobie.
Warzywa z purynami
Puryny to szkodliwe związki dla każdego, kto zmaga się z dną moczanową. Znajdują się niestety w niektórych warzywach, które powinny zniknąć z jadłospisu. Są to często lubiane produkty, dlatego ich ewentualną ilość w posiłkach należy skonsultować z lekarzem, jeśli całkowita rezygnacja jest ciężka. Do zakazanych warzyw należą: szparagi, grzyby, kalafior, szpinak.
Produkty mięsne
Również mięso, a przynajmniej niektóre z produktów mięsnych, wymagają odstawienia. Na czele mięsnej listy znajduje się czerwone mięso, lecz nie jest jedyne. Dobrze jest ograniczyć również indyka, baraninę, ewentualnie zjadając od czasu do czasu kawałek wołowiny. Jeżeli nie ma się pociągu do czerwonych odmian mięsa, lepiej skupić się tylko na białym, które jest korzystniejsze, zwłaszcza w gotowanej formie.