Czyszczenie bębna pralki – wskazówki i rady
Czyszczenie bębna pralki – wskazówki i rady
Pranie jest jednym z tych obowiązków domowych, których co prawda nie wykonujemy codziennie, ale dość regularnie, co tydzień czy dwa – w zależności od tego, jak liczną mamy rodzinę i ile rzeczy się brudzi. Po jakimś czasie używania nowej pralki możesz zauważyć, że na gumie tworzy się osad, wchodzi do niej szlam, a na dodatek pranie, które wyciągniesz z bębna, nie pachnie już tak pięknie, jak dawniej – da się wyczuć przykrą woń stęchlizny. W takim wypadku koniecznie powinnaś wyczyścić pralkę od wewnątrz. Jak ro zrobić? Przeczytaj poniższe porady.
Czyszczenie z octem
Pierwsza rzeczą, jaką musisz zrobić, to wyczyścić pralkę. Świetnie nada się do tego zwykły ocet, który z pewnością masz w domu. Do pojemnika, do którego zwykle wsypujesz proszek, teraz wlej dwie szklanki octu. Następnie nastaw pralkę na długie pranie (dłuższe niż to półgodzinne) w wysokiej temperaturze i pozwól się pralce samej wymyć od środka. Po tym czasie pralka będzie już odkażona i wyczyszczona, ale będzie pachniała octem i nadal guma pokryta być może przebarwieniami, dlatego trzeba niezwłocznie przejść do następnego kroku.
Czyszczenie z wybielaczem
Aby pozbyć się resztek brudu, nieprzyjemnego zapachu octu oraz plamek na gumie, należy zastosować wybielacz. Możesz użyć zwykłego wybielacza (np. ACE), ale także delikatniejszego wybielacza tlenowego lub nawet sody. Wlej szklankę wybielacza do szuflady, do której wsypuje się proszek i ponownie nastaw długie pranie w wysokiej temperaturze. Po tym czasie twoja pralka jest już wyczyszczona.
Pusta pralka
Należy upewnić się, iż użyte w dwóch poprzednich czyszczeniach środki nie zostały w bębnie pralki. W tym celu ponownie nastaw długie pranie, ale tym razem nic nie wlewaj do szuflad. Pozwól pralce wypłukać resztki octu i wybielacza.
Czyszczenie szuflady
Nie koniec należy dokładnie wyczyścić szufladę. Wyjmij ją z pralki i przełóż do miski z ciepła wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Pozwól się szufladzie dokładnie wymoczyć (około godziny – dwóch) i dopiero wtedy dokładnie ją wyczyść. Gdybyś nie mogła poradzić sobie z przebarwieniami, użyj sody oczyszczonej.
Jak często czyścić pralkę?
Pamiętaj, że należy czyścić pralkę regularnie. Najlepiej, gdybyś raz w miesiącu nastawiała „pustą” pralkę z dodatkiem octu, a potem ten ocet wypłukiwała. Gdy tylko zauważysz, iż na gumie znowu pojawia się pleśń, natychmiast użyj również sposobu z wybielaczem.